2016 Sundance Film Festivali kazananları belli oldu

0
462

Film Festivali kazananları, festivalin bitimiyle birlikte belli oldu. Kölelik üzerine işlenen Nate Parker’ın Birth Of A Nation filminin dikkatleri üzerine çeken çıkışı da alkışı hak edecek cinstendi.

birth of nation

jürisi sanatsal, artistik, animatik, kısa ve global olarak birçok durum göz önünde bulundurularak 6 gruba ayrılan birbirinden değerli isimlerden oluşuyordu.

İşte 2016 Sundance Film festivali jürisi: Simon Kilmurry, Jill Lepore, Shola Lynch, Louie Psihoyos, Amy Ziering, Mark Adams, Lena Dunham, Jon Hamm, Avy Kaufman, Franklin Leonard, Randall Poster, Fernanda Solórzano, Apichatpong Weerasethakul, Mila Aung-Thwin, Tine Fischer ve Asif Kapadia’ydı.

12.793 başvuru arasından yapılan seçimler sonrasında 123 uzun, 72 de kısa film son düzlükte ödül için yarıştı ve bağımsız film severleri tarafından Sundance‘te ödüllendirildiler.

2016 Sundance Film Festivali kazananları

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ (DRAMA)

Seyirci Ödülü

Birth Of A Nation – Nate Parker

Büyük Jüri Ödülü

Birth Of A Nation- Nate Parker

En İyi Yönetmen 

Daniel Scheinert, Daniel Kwan – Swiss Army Man

En İyi Senaryo Ödülü

Chad Hartigan – Morris From

America Özel Jüri Ödül – Bireysel Performans

Melanie Lynskey – The Intervention Craig Robinson – Morris from

America Özel Jüri Ödülü – Çıkış Yapan Performans

Joe Seo – Spa Night

Özel Jüri Ödülü

As You Are – Miles Joris-Peyrafitte

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ()

Sundance Büyük Jüri Ödülü 

Weiner – Elyse Steinberg, Josh Kriegman

Seyirci Ödülü

Jim: The James Foley Story – Brian Oakes

En İyi Yönetmen

Roger Ross Williams – Life, Animated

Özel Jüri Ödülü – Gerçek Film Yapımı

The Bad Kids – Keith Fulton, Lou Pepe

Özel Jüri Ödülü – Yazım

Kate Plays Christine – Robert Greene

Özel Jüri Ödülü – Sosyal Etkili Film Yapımı 

Trapped – Dawn Porter

NEXT İzleyici Ödülü

First Girl I Loved – Kerem Sanga

DÜNYA SİNEMASI (DRAMA)

Seyirci Ödülü

Between Sea and Land / Kolombiya

Yönetmenler: Manolo Cruz, Carlos del Castillo Sand Storm

Büyük Jüri Ödülü 

Sand Storm / İsrail

Yönetmen: Elite Zexer

En İyi Yönetmen

Belgica / Belçika – Fransa – Hollanda Felix van Groeningen

Özel Jüri Ödülü – Eşsiz Vizyon ve Tasarım

The Lure / Polonya

Yönetmen: Agnieszka Smoczyńska

Özel Jüri Ödülü – Senaryo

Mi Amiga Del Parque / Arjantin – Uruguay

Senaristler: Inés Bortagaray, Ana Katz

Özel Jüri Ödülü – Oyunculuk

Vicky Hernandéz, Manolo Cruz Between Sea and Land / Kolombiya

DÜNYA SİNEMASI (BELGESEL)

Büyük Jüri Ödülü

Sonita / Almanya – İran – İsviçre  Rokhsareh Ghaem Maghami

En İyi Yönetmen

All These Sleepless Nights / Polonya Michal Marczak

Özel Jüri Ödülü – En İyi Kurgu

We Are X / Birleşik Krallık, Amerika – Japonya

Kurgulayan: Mako Kamitsuna, John Maringouin

Özel Jüri Ödülü – En İyi Sinematografi

The Land Of The Enlightened / Belçika Pieter-Jan De Pue

Özel Jüri Ödülü – En İyi İlk Film

When Two Worlds Collide / Peru

Yönetmenler: Mathew Orzel, Heidi Brandenburg Alfred P. Sloan

Feature Film Ödülü

Embrace of the Serpent

Yönetmen: Ciro Guerra

KISA FİLM ÖDÜLLERİ

Büyük Jüri Ödülü

Thunder Road / Amerika

Yazan ve Yöneten: Jim Cummings

Özel Jüri Ödülü – Kurgusal

The Procedure / Amerika

Yazan ve Yöneten: Calvin Lee Reeder

Jüri Ödülü – Uluslararası Kurgusal

Maman(s) / Fransa

Yazan ve Yöneten: Maïmouna Doucouré

Jüri Özel Ödülü – Belgesel

Bacon & God’s Wrath / Kanada

Yönetmen: Sol Friedman

Jüri Özel Ödülü –

Edmond / Birleşik Krallık

Yazan ve Yöneten: Nina Gantz

Kısa Film Özel Ödülü – En İyi Performans

Grace Glowicki – Her Friend Adam

Kısa Film Özel Ödülü – En İyi Yönetmen

Peacock / Çek Cumhuriyeti

Yönetmen: Ondřej Hudeček

Senaristler: Jan Smutny, Ondřej Hudeček