Film Geliştirme Atölyesi projeleri açıklandı

0
1173

Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi seçici kurulu tarafından değerlendirilen 120 başvuru arasından seçilen uzun metraj 8 kurmaca ve 2 projesi 15-16 Nisan tarihlerinde 34. İstanbul kapsamında düzenlenecek Köprüde Buluşmalar ’ne katılmaya hak kazanmıştır. Onuncu yılımızda atölyeye seçilen 10 projenin ilk adımlarını atacağı ve birlikte sürdüreceğimiz bu yolculuk için heyecanlıyız.

Köprüde Buluşmalar‘ın 10. yılında ilk kez uluslararası deneyimli eğitmen ve sinemacılar tarafından sinema dersleri ve grup çalışmalarından oluşan senaryo, yapım, pazarlama ve dağıtım konuları üzerine bir eğitim verilecektir.

film gelistirme atolyesi

Bir çok başarılı eğitim platformunda projelerle çalışmakta olan senaryo danışmanı Anita Voorham,  Katriel Schory, Tobias Pausinger ve deneyimli yapımcı Amra Baksic Camo ile yapacakları senaryo, proje geliştirme, yapım, sunum çalışmalarının ardından  Xristina Pelekani film pazarlama ve dağıtım yöntemleri üzerine yoğunlaşan  bir çalışma yapacaktır.

Ayrıca Everyday Rebellion filminin yönetmeni ve yapımcısı Arash T. Riahi seçilen belgesel projelerle birebir çalışma yapacaktır.

Bu eğitimlerin amaçları şöyle belirlenmiştir:

  • Seçilen projeleri güçlendirmek
  • Yapımcı ve yönetmen arasındaki ilişkiyi sağlamlaştırarak ekip çalışması becerisini geliştirmek ve benimsetmek
  • Projelerin bundan sonraki süreçlere özgüvenle devam etmelerini sağlamak
  • Projelere uluslararası network’e girdiklerinde bilinçli adımlar atmaları için yol göstermek
  • İş ortaklarıyla beraber devamlı ve sürekli çalışma  alışkanlığı kazandırmak

Film Geliştirme Atölyesi’ne seçilen projeler:

  • Anons (yönetmen Mahmut Fazıl Coşkun, yapımcı Halil Kardaş)–Kurmaca
  • Av (yönetmen Emre Akay, yapımcı Emre Akay, Tolga Topçu)–Kurmaca
  • Bir Baba ve Oğlun Ölümü (yönetmen Zekeriya Aydoğan, yapımcı Erhan Örs)–Kurmaca
  • Çarpık Ev (yönetmen Sinem Sakaoğlu, yapımcı Çiğdem Mater)–Kurmaca
  • Hafiye (yönetmen Mehmet Sait Korkut, yapımcı Çekdar Erkıran)–Kurmaca
  • Hayatı Beklerken (yönetmen, yapımcı Ayşe Toprak)–Belgesel
  • Herşey O.K (yönetmen, yapımcı Theron Patterson)–Kurmaca
  • Iguana Tokyo (yönetmen Kaan Müjdeci, yapımcı Yasin Müjdeci)–Kurmaca
  • Ruhun Uyanışı (yönetmen Tarık Aktaş, yapımcı Güneş Şekeroğlu)–Kurmaca
  • Yanlama (yönetmen, yapımcı Dağhan Celayir)–Belgesel

Kaynak: http://film.iksv.org/tr/koprudebulusmalar/80