The Hunger Games: Mockingjay – Part 1 / Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 1

0
3053

The Hunger Games Mockingjay Part 1 posterVİZYON TARİHİ: 21 Kasım 2014

TÜR: Aksiyon, Dram, Bilim-Kurgu, Macera

SÜRE: 123 dk

YÖNETMEN: Francis Lawrence

SENARYO: Suzanne Collins, Danny Strong

OYUNCULAR: Jennifer Lawrence, , Liam Hemsworth

ÜLKE: ABD


Distopya filmlerinin başını çeken Açlık Oyunları serisi kısa sürede büyük başarı elde etti. Suzanne Collins’in oluşturduğu bu seri, beyazperdeye aktarılınca sinemaseverler tarafından epey beğenildi. Hatta daha çok distopya filmleri çekilmeye başlandı bu seri sayesinde.

Açlık Oyunları serisi toplamda üç kitap dört filmden oluşuyor. Filmleri sırasıyla Açlık Oyunları, Ateşi Yakalamak, Alaycı Kuş Bölüm 1, Alaycı Kuş Bölüm 2 olarak oluşturulmuş. Her filmde heyecan bir basamak daha yükseliyor.

Yönetmenliğini Francis Lawrence‘nin yaptığı Alaycı Kuş Bölüm 1 filmi çok sade bir biçimde başlıyor. Katniss Everdeen rolüyle karşımıza çıkan Jennifer Lawrence karakteriyle adeta özdeşmiş bir biçimde izleyicilerin karşısına çıkıyor. Film boyunca takındığı güçlü duruşunu hiç bozmuyor.

aclik oyunlari alayci kus bolum 1 21 kasim 2014de sinemalarda 7802983 22820 1280x720 1024x576

Devam filmi niteliğinde olduğu için ilk iki filmi izlemek gerekiyor. Yoksa olaylar arasında bağ kurmak zorlaşabilir. Film 13. mıntıkada varlığını sürdürmeye devam ediyor. Ben 13. mıntıkayı kitaptakinden daha güzel buldum açıkçası.

Bu serinin en güzel yanlarından biri de her filmi kitaba sadık kalarak çekmeleri. Alaycı Kuş filmi gerçekten kitaba sadık kalarak çekilmiş. Bunu kitabı okuyan biri olarak çok rahat bir şekilde söyleyebilirim. Oyunculara karşı doğal bir samimiyet oluşuyor filmi izlerken. Katniss’e kah üzülüyor, kah ona kızıyorsunuz.

Alaycı Kuş filminde duygusal iniş çıkışlar bir türlü bitmiyor. 12. Mıntıkanın gülü Katniss’in başı beladan kurtulmuyor. 13. Mıntıkanın askeri yapısı filmde çok iyi anlatılmış bence. Katniss’i piyon olarak kullandıklarını hissettim filmi izlerken. Ondaki o intikam ateşinden faydalanarak yeni bir savaş çıkarmak istediler. Onu bir savaş silahı olarak kullanmayı tercih ettiler anlayacağınız.

12.Mıntıkaya geldiğinde hissettiği o hayal kırıklığını resmen yaşadım izlerken. Çok gerçekçi bir şekilde anlatılmış bence. O yıkım sonrasında geriye kalan hiçlik insanın içine oturuyor.

The Hunger Games Mockingjay Part 1 Latest Images 1024x614

Ben diğer filmlere nazaran bu filmi çok sönük buldum. Çünkü pek fazla olay olmuyor. Çok sakin bir şekilde ilerliyor olaylar. Hiç heyecan unsuru katmamışlar. Filmi iki bölüme ayırdıkları için bütün heyecanı, olayı oraya saklamışlar gibime geliyor. Filmlerin bu yönünü sevmiyorum aslında. Tek filmde çok şey anlatılabilir. Bunun en güzel örneği Yüzüklerin Efendisi seridir bence.

12.Mıntıkada gördüğü yıkımdan güç alarak Başkan Snow’a karşı büyük bir kin ve öfke besleyen Katniss, Capitol’den intikam almak için kolları sıvar. Bu sırada diğer mıntıkadaki insanlar ayaklanıyor yavaş yavaş. Ancak Başkan Snow bu ayaklanmaların önünü kesmek için çeşitli infazlarda bulunuyor. Halkın gözünün önünde insanları infaz etmesi ne kadar korkusuz ve acımaz olduğunun bir göstergesi.

Filmin en güzel sahnelerinden birisi de hastane sahnesiydi. Oradaki yaralı insanların Katniss’e olan sadakati çok doğaldı bence. Halkın arasına karışan Katniss’i daha çok sevdim. Hastane saldırısından sonra Katniss’in ”Eğer biz yanarsak siz de bizimle birlikte yanarsınız” diye söylediği replik muhteşemdi.

Capitol ile 13. Mıntıka arasında savaş çıktı çıkacak bizim Katniss, Peetayı kurtarma derdine düşmüş. İnsanlar ölümü düşünürken kız sevgilisini düşünüyor. Bu ne aşktır arkadaş. Televizyonda Peeta’yı görüp ”Yaşıyorsun” demesi çok dokunaklıydı bence.

Filmin bir diğer güzel sahnesi, Finnick’in kameralara karşı konuşmasıydı. Bu konuşması sayesinde onun hakkında birçok şey öğrendik. Sevgilisini gördüğünde nasıl mutlu olduğuna şahit olduk izleyenler olarak. Filmdeki duygusal tempo da hiç hızını kesmiyor. Sürekli bir sevgiliye olan özlem var filmin genel havasında.

Başkan Snow ve Katniss’in konuşması filmin en sağlam sahnelerinden biriydi bence. Özellikle Başkan Snow’un ”Bizi mahveden şeyler en çok sevdiklerimizdir” demesi epey etkileyiciydi bana göre. Katniss’in babasının öğrettiği şarkıyı söylemesi çok etkileyiciydi. Özellikle diğer mıntıkaların bu şarkıyı söyleyerek direniş göstermesi olaylara daha çok anlam katmış.

empire cover jennifer lawrence katniss everdeen hunger games mockingjay part one

Peeta’nın kolayca kurtarılmasını saçma buldum açıkçası. Ne bileyim ben daha çok mücadele beklerdim kurtarma operasyonunda. Mıntıkaların Capitol’e meydan okumasını izlemek keyifliydi. Buradan yola çıkarak birlikten kuvvet doğar mesajını vermek istemiş yönetmen.

Benim pek beklentilerimi karşılamadı bu film ama genele baktığımızda izlenilebilecek nitelikte bir film. Sadece fazla umutlanmadan izlemek gerekiyor. Asıl olaylar ikinci bölümde olacak. Keşke iki kısıma ayırmayıp tek filmde daha çok şey anlatsalardı. Böyle parça parça izlemek seriye olan bağlılığımı zedeliyor bir yandan.

Yine de serinin başarısını es geçmemek gerek. Birinci ve ikinci filmlerdeki o sürükleyiciliği bulamadım bu filmde. Önceki film kesinlikle daha iyiydi. Bu film son filme hazırlık filmi gibi olmuş. Bir nevi izleyicileri dinlendiren nitelikte. Daha çok gişe yapsın diye filmleri ikiye bölünen filmlerin ne kadar yanlış olduğunu bu film sayesinde bir kez daha anladım. Serinin hiçbir kitabını okumamış, önceki iki filmi izlememiş birisinin bu filmi keyifle izleyeceğini düşünüyorum.

Açlık Oyunları: Alaycı Kuş Bölüm 1 Filminin Fotoğrafları