Daima Lilya / Lilya 4-ever

0
1386

Lilya 4 ever posterVİZYON TARİHİ: 15 Ağustos 2003

TÜR: Dram, Suç, Romantik

SÜRE: 103 dk

YÖNETMEN:

SENARYO: Lukas Moodysson

OYUNCULAR: , Artyom Bogucharsky, Lyubov Agapova, Liliya Shinkaryova, Elina Benenson

ÜLKE: İsveç | Danimarka


Uzun zamandır izlemek istediğim film olan filmini sonunda izledim. Yönetmenliğini Lukas Moodysson’ın yaptığı film, 22. İstanbul ’nde gösterilmişti. Film festivalinde birçok izleyicinin beğenisini kazandı. 16 yaşındaki Lilya adlı Rus kızın başından geçen olayları anlatıyor filmimiz.

Rusya’nın o donuk şehir yapısı filmde çok iyi anlaşılıyor. Sovyetler Birliği’nde adı belirtilmemiş bir kasabada yaşıyor Lilya. Filmin açılış sahnesine bayıldım. Rammstein’in şarkısı filmin sert yapısını da ortaya koyuyor bence. Sertlikten kastım gerçekçiliktir.

Sahneler devam ettikçe film daha da anlamlı bir hal alıyor. Başlangıçta izlerken sıkılabilirsiniz ama filmin içine girdiğinizde Lilya’dan kopamaz hale geliyorsunuz. Lilya çok güçlü bir karakter. Bunda Lilya rolünü oynayan Oksana Akshina‘nın katkısı çok büyük. Rolünü çok iyi bir şekilde yapmış bence.

lilya 4 ever 1024x570

Lilya hayatın tokatını ilk önce annesinden yiyor. Sonra hayatta kalmaya çalışıyor. Daima Lilya filminde bir hayatta kalma savaşını anlatmaya çalışıyor aslında Lukas Moodysson. Koca Sovyetler Birliğini ben hiç böyle hayal etmiyordum ya. Ankara gibi geliyor insana ilk bakışta. Sovyetler Birliği’nin fakir yapısı da gözden kaçmayacak bir unsur. Yoksuzluk, işsizlik kasabada yaşayanların hayatını olumsuz şekilde etkiliyor.

Filmde kullanılan İsa figuru bir dini mistik ögedir. Lilya çok zor durumda kalsa bile İsa’ya olan bağlılığından vazgeçmiyor. Kızın yaşadığı hayat koşulları ciddi anlamda çok kötü. Ona rağmen hayatta kalmaya çalışıyor. Bazen aç kalıyor bazen gidecek bir yeri olmuyor. O nemrut teyzesi yüzünden yanlış yollara sapıyor. Kötü arkadaşlıklar edinip kendini yanlış emellere alet ediyor.

Kızın çok güzel bir hayatı olabilirdi aslında. Ancak hayatın ne zaman ne getireceğini kestiremiyor insan. Lilya’nın annesinden nefret ediyorum. Zaten anne değildi o ya. Bir anne nasıl olur da evladına öyle davranabilir şaşıyorum doğrusu.

Lilya’nın Volodya adında küçük bir arkadaşı var. Bu çocuğun yaşadığı hayat da ayrı bir dram konusu. Babası ondan o kadar nefret ediyor ki çocuğu eve almıyor. Küçücük çocuk sokaklarda yatıyor. Kasabadakilerin kalbi taş kesilmiş sanki ya. ”Hiç mi acıma yok bu insanlarda?” diye düşünmeden edemiyor insan bu filmi izlerken.

Lilya daha fazla geçim sıkıntısı çekmemek için yakın arkadaşıyla kasabadan uzaktaki bir dans kulübünde konstramanstislik yapıyor. Zaten teyzesi başından atmış kızı. Ona yol gösterecek, eğitimini üstlenecek biri yok. 16 yaşında yapayalnız kalmış bir kız ya. Bundan daha acı ne olabilir ki? Bir süre keyifle geçiriyor günlerini ama daha sonra yalnızlığı yavaş yavaş hissediyor etrafında Lilya.

lilya 4 ever 2

Kulüpte içkisini yudumlarken bir çocuğa aşık oluyor. Çocuk da kötü işlere alet olan birisi. Yurt dışına çıkıp genç kızları kandırarak başka bir ülkeye götürüyor ve orada seks işçiliği yaptırıyor. Bu kadar da olmaz diyor insan izlerken. Lilya yaşadıklarını kabullenemiyor bir süre sonra. Volodya onu bu adam konusunda uyarıyor ama hiç umursamıyor bu uyarıyı Lilya. Annesinden yediği son kazık onun başka bir ülkeye gitme isteğini daha da arttırıyor.

Lilya hiçbir şeyi umursamıyor ve adamın peşine takılıp İsveç’e gidiyor. İsveç’te bambaşka bir hayatla karşılaşıyor. Sovyetler Birliği’nde yaşadığı hayattan daha kötü bir hayatta karşı karşıya kalıyor. İsveç’te bir apartman dairesinde yalnızlığı daha çok hissediyor.

Filmde rüyaların olması gerçekliğe bir başka boyut kazandırıyor. Mesela rüyası sayesinde yaşadığı apartman dairesinden kaçabiliyor. Bu film birçok film festivalinde gösterilmiş ve 12 tane çeşitli ödüle layık görülmüş. Filmin sanatsal yönü oldukça iyi. Diyaloglar sönük olsa da filmin genel yapısını bozmuyor. Yalnızlık ve hayata karşı verilen mücadelenin azmini anlatıyor bu film. Ağır ağır işliyor film ama izledikten sonra Lilya için üzülürken buluyorsunuz kendinizi. Lilya kardeşiniz gibi oluyor filmin sonunda.

Peki bu film neden bu kadar beğenildi?

Çünkü film çok gerçekçi bir şekilde çekilmiş. Karakterler iyi bir şekilde yansıltılmış izleyiciye. Her şeyden önemlisi filmin konusunu gerçek bir hikaye oluşturuyor.2000 yılında iş vaadiyle kandırılarak İsveç’e götürülen, orada önce borçlandırılıp sonra da pasaportuna el konularak seks kölesi haline getirilen ve sonunda intihara sürüklenen Litvanyalı Danguole Rasalaite’nin hikayesinden yola çıkılarak yapılmış bu film. Bu yüzden tokat etkisi yaratıyor izledikten sonra. Filmi izlerken ön yargılı olmamakta fayda var. Kendinizi Lilya’nın yerine koyduğunuz zaman filmi daha çok özümseyebilirsiniz.

Peki bu film neden izlenmeli?

Çünkü hayata karşı mücadelenin ne kadar kudretli bir şey olduğunu anlamak için bu filmi izlemek gerek. Çok zor durumda olsa dahi Lilya başının çaresine bakıyor bir şekilde. Daha sonra bu mücadeleye artık devam edemiyor. Yaşadıkları ona ağır geliyor. Güzel olması bile rahatsız ediyor onu. Kendini çirkin yapmaya çalışıyor ama başaramıyor. Güzel olmak bile başa bela oluyor. Filmde kadın bedeni bir meta haline dönüşüyor adeta. Bu filmde bir kadının hayatının nasıl mahvolduğu anlatılıyor.

Gerçek bir hikayeden yola çıkarak çekilen bu film hafızamdan kolay kolay silinmeyecek. Daima Lilya filmini izledikten sonra kızın yaşadığı kötü olaylara çok üzüldüm. Bunların hiçbirini hak etmiyordu o. Filmde rahatsızlık olduğum tek nokta Lilya ve Volodya’nın aşırı şekilde uçucu madde kullanmasıydı. 16 yaşındaki Lilya’yı hep mücadeleci bir kız olarak hatırlayacağım.

Daima Lilya / Filminin Fotoğrafları