Dancer in the Dark posterVİZYON TARİHİ: 1 Aralık 2000

TÜR: Suç, Dram, Müzikal

SÜRE: 140 dk

YÖNETMEN:

SENARYO: Lars von Trier

OYUNCULAR: , , David Morse

ÜLKE: Danimarka | Arjanatin | İspanya | Almanya | Hollanda | İtalya | ABD | İngiltere | Fransa | İsveç | Finlandiya | İzlanda | Norveç


filmi Lars von Trier tokat etkisi yaratan filmlerinden birisi. Yönetmenin filmlerine çekinerek yaklaşıyordum ama bunun yanlış olduğunu anladım bu filmini izledikten sonra. filmi bir yandan olaylara karşı bakış açınızı değiştiyor, bir yandan da insanların gerektiğinde ne kadar çıkarcı olduklarını anlamanızı sağlıyor. Lars von Trier’in yönetmenliğini yaptığı bu film 2000 yılındaki ’nde Altın Palmiye ödülünü kazanmıştır.

Selma Jezkova rolüyle karşımıza çıkan Björk adeta oyunculuk dersi veriyor insanlara. Ben bu kadar kaliteli bir oyunculuk beklemiyordum valla. O kadar gerçekçi oynamış ki rolünü, sahiden onun yerine üzülüyorsunuz izlerken.

Bu filmin yeri hep bende ayrıdır. Çünkü oyuncuların doğallığı, hikayenin samimiyeti beni filme hayran bırakmıştı. Film bir müzikal provasıyla başlıyor. Görüntü kalitesi her ne kadar biraz düşük olsa da oyunculuklar bu durumu görünmez kılıyor.

ditd1

Selma (Björk) görme bozuklukları yaşayan bir erkek çocuğu annesidir. Oğluna bakabilmek için bir fabrikada çalışır. Karavanda yaşayan anne – oğul kıt kanaat yaşamını sürdürüyor. Selma oğlunun görme bozukluğunu tedavi ettirebilmek için para biriktirmeye başlar gizli gizli.

Ev sahipleri Kathy ve Bill son derece samimi davranıyor Selmaya. Filmde Kathy ve Selma arasındaki dostluk ilişkisi çok iyi yansıtılmış bence. Müzikal drama olarak görüyorum ben bu filmi.

Filmdeki müzikal hava filme renk katmış diyebilirim. Selma’nın müzikalde ne kadar oynamak istediğini hissediyorsunuz izlerken. Selma fabrikada daha fazla çalışmak için göz doktoruna muayene gününde hile yapar. Bu durumu fark eden Kathy onun fabrikadan ayrılmasını söyler.

Bu arada Kathy Selma’dan arkadaşlığını esirgemeyerek büyük bir kalbe sahip olduğunu ispat ediyor. Kathy, Selma için adeta bir sığınılacak liman oluyor. Oğlunun sürekli bir şeyler istemesi, hiçbir şeyin yeterli olmaması bir süre sonra Selma’nın canını sıkıyor.

Ev sahibi Bill’in yaptığı kurnazlık Selma’nın hayatını mahvediyor. Selma ile olan konuşmalarından sonra Kathy aldatıldığı hissine kapılıyor. Ne zaman kocasını görse hep Selma’nın yanına oluyor. Selma’nın oğlunun ameliyatı için para biriktirdiğini söylemesi olayların akışını değiştiriyor. Borç batağında olan Bill için bu şahane bir fırsat oluyor tabii.

Selma’nın görme sorunun olduğunu bildiği için paraları çok rahat bir şekilde çalıyor. Bu durumu daha sonra fark eden Selma, Bill’den umulmadık bir şekilde intikam alıyor. Bu intikamı onun hayatına mal oluyor tabii.

3011 1024x440

Lars von Trier hakkında okuduğum bir kitaba göre Björk cinayet sahnesini çekimlerinde gerçekten sinir krizi geçirmiş. Onu sakinleştirmek kolay olmamış. Uzun bir süre sete gelmemiş kendisi. Etrafında sürekli kalabalık olması sete gelme isteğini engellemiş.

Filmdeki cinayet sahnesi çok gerçekçi bir biçimde yapılmış. Cinayet sonrasında Selma’nın çaresizliği, Bill’in pişkinliği, Kathy’in şaşkınlığı filme ayrı bir heyecan katıyor diyebilirim. Filmi izlerken Bill’den nefret etmemeniz mümkün değil. Bir karakter bu kadar mı yüzsüz, gaddar, pişkin olur ya!

Selma’nın fabrikada hata üstüne hata yapması onun kovulmasına sebep oluyor. Ondan hoşlanan Jeff”i kendinden uzak tutmak için elinden geleni yapıyor. Selma’nın oğlu için kendini adaması filmi daha çok sevmemi sağladı diyebilirim.

Selma’nın yargılanması filmin ideolojik boyutunu yansıtıyordu bence. Özellikle halkın komünizmin karşı olumsuz etkisi Selma’nın yargılanma sahnesinde çok rahat fark ediliyor. Amerikanın hala bir komünizm korkusu taşıdığını bu sahne sayesinde daha rahat anladım.

Selma’nın kendini savunmaması büyük hataydı bence. Ne olursa olsun kendini savunup oğlu için yaşamalıydı. Bunu Kathy’de söyledi onu hapishanede ziyaret ederken. ”Kör bir anne ne işe yarar ki?Ben zaten öleceğim, en azından oğlum sağlıklı olsun” diyerek fedakarlığını bir kez daha vurguluyor Selma.

Kathy’in aracılığıyla biriktirdiği paralarla oğlunu ameliyat ettiriyor. Bu film bir annenin ne kadar fedakar oluşunu da ispatlıyor. Bir anne hayatından vazgeçecek kadar fedakar olabilir mi? sorusunu soruyor Trier bu filminde izleyicilere.

Selma’nın müzikle olan bağı hiç kopmuyor film boyunca. Her sesten bir müzik oluşturmaya çalışıyor. Bu durum filmin müzikal yapısını da açıklıyor aslında. Gittiği her yerde bir melodi oluşturarak mutlu olmaya çalışıyor. Şarkı söylemek, müzikalde oynamak onun en büyük isteğiydi.

3940 31 33

Filmin son sahnesinde Selma’nın çaresizliği nirvanaya ulaşıyor resmen. Ben hayatımda bu kadar gerçekçi bir son görmedim valla. O nasıl bir oyunculuktur Björk, helal olsun sana. Selma karakterini iliklerine kadar yaşadı resmen. Filmin son sahnesi izleyicilerde tokat etkisi yaratıyor. Özellikle o Selma’nın ağlayışına yüreğini dayanmıyor insanın. Kathy’nin Selmaya gözlüklerini geri vermesi boğazımda yumru oluşumuna sebep oldu. Ağlamamak için zor tuttum kendimi o sahnede. Bide üstüne ”Oğlunu ameliyat ettirdik artık gözleri çok sağlıklı” demesiyle Selma iyice duygusallaşıyor.

Peki Dancer in the Dark / Karanlıkta Dans filmini neden izlemelisiniz? Hayata olan bakış açınızın değiştirmek istiyorsanız bu filmi izlemelisiniz. Özellikle insanların birbiriyle olan ilişkilerinin nasıl yerle bir olduğunu görmek için izlemelisiniz. Anneliğin ne kadar kutsal olduğunu, bir annenin ne kadar fedakar davrandığını anlamak için izlemelisiniz. Her insana güvenmenin ne kadar kötü olduğunu anlamak için öğrenmelisiniz. Birine sırrınızı verdiğinizde başınıza neler geleceğini öğrenmek için izlemelisiniz.

Dancer in the Dark filmi hayatım boyunca asla unutmayacağım filmlerden biri olacak. Bunda Björk‘ün oyunculuğu büyük etkisi var. Gerçekten de rolünün hakkını vermiş. Ne yapıp edip bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Dancer in the Dark / Karanlıkta Dans Filminin Fotoğrafları