Hadi inşallah

0
2050

hadi insallah posterVİZYON TARİHİ: 28 Kasım 2014

TÜR: Komedi, Romantik

SÜRE: 99 dk

YÖNETMEN: Ali Taner Baltacı

SENARYO: Emrah Kaman, Murat Kaman

OYUNCULAR: , , Şinasi Yurtsever, Cezmi Baskın, Müjde Uzman

ÜLKE: Türkiye


filmi, internetin fenomeni haline gelmiş ismilerinden biri olan ’nın yaşadıklarından yola çıkarak oluşturuldu. Hadi inşallah filmi birçok izleyici tarafından beğenilse de ben pek beğenmedim. rolüyle karşımıza çıkan Büşra Pekin son derece başarılı bir oyunculuk sergilemiş. Ne çok abartı ne de çok sönüktü. Orta kıvamda, komediye yakışacak şekilde oyunculuk performansı vardı.

Filmimiz Pucca‘nın Aşti’de şehirlerarası otobüs camında etrafına üzgün üzgün bakmasıyla başlıyor. Pucca‘nın kitaplarını okuyanlar bilir, bu sahne kitaptaki en üzücü sahnelerden birisiydi. Özellikle kitapta mutsuzluğunu çok iyi dile getirmişti güzellik abidesi Selen. Filmin başı hüzünle başlıyor ama komediyle devam ediyor. Ankaralı’nın absürt davranışları insanı çileden çıkarsa da filme yakışır boyuttaydı.

İzmir’in o sakinleştirici havası pek yaramıyor bizim Pucca’ya. Daha adımı atar atmaz depresyona giriyor hemen. Yıldız Tilbe sendromundan tutun da, İbrahim Tatlıses sendromunu ve Demet Akalın sendromunu sırasıyla atlatmaya çalışıyor. Bu sendromların iyi bir şekilde yansıtılmış. Tabii kitapta daha güzel anlatılıyor bu sendromlar.

Demet Akalın sendromunu yaşarken başına gelmeyen kalmıyor kızın. Canını zor kurtarıyor. Baktı ki bu böyle olmayacak babasıyla birlikte iş aramak için düşüyor yollara. Pucca’nın başarılı bir akademik geçmişi olduğu için alıyorlar işe. Gerçi ilk başta yanaşmıyor sunulan tekliflere ta ki Pekmez’i görene kadar. Pekmez’i görünce kendini kaybediyor kız. Çölde vaha bulmuş bedevi gibi seviniyor hemen.

Film boyunca Pucca kendini Pekmez’e aşık etmeye çalışıyor. Elde etme çabaları zaman zaman komikleşiyor. Benim Hadi İnşallah filminde en sevdiğim sahne Hasan ve Pucca’nın televizyon arabasında açık mikrofon eşliğinde dedikodu yapma sahnesiydi. Ajans yöneticileri, Pucca ve Hasan’ı bir cenaze haberi yapmaları için bir cenaze törenine gönderiyor. Pucca,konuşma kürsüsüne çalıştığı kanalın mikrofonunu bırakırken bir başka açık mikrofonu yanına alıyor bilmeden. Kanalın arabasında Hasan ve Pucca kafa kafaya verip ölmüş adamın dedikodusunu yapıyor, bir yandan da gülüyorlar katıla katıla. Filmin bu sahnesini izlerken gözümden yaş geldi gülmekten. Kitaptan daha çok faydalansalardı böyle sahneler daha çok çıkardı muhtemelen.

hadi insallah

Murat Boz, Pekmez karakterini iyi oynamış. Biraz acemilik var sanki üzerinde ama karizmasıyla toparlamış. Adamın zaten fotojenik yüzü var, sesi var, karizması var daha ne olsun. DNA’sında her şeyi yapabilme potansiyelini yüklemiş yüce yaradan, maşallah diyelim.

Filme gelecek olursak, film romantik komedi tadında ilerliyor. Pucca’nın Pekmez’i elde etme çabası film boyunca devam ediyor. Acaba Pucca’nın öz kardeşi Zodyaklı, filmde kendisini canlandıran Zodiye bakıp sinirden gülme krizine girmiş midir çok merak ediyorum. Yani Zodi’nin gerçek Zodyaklıyla alakası yok yeminle.Sadece astroloji merakıyla benziyorlar o kadar. Gerçek Zodyaklı daha enerjik biri.

Ben filmin senaryosunu yazsaydım eğer, kitabın yazarı olan Pucca’ya filmde küçük bir rol verirdim. Mesela Gerçek Pucca(Selen) bir cafede bilgisayarının başında yazı yazarken görüntülenebilirdi. Alacakaranlık filminde Stephen Meyer öyle görünmüştü mesela ve bu detay benim hoşuma gitmişti.

Filmde bir başka eksik nokta ise Pucca karakterinin blogunda yazı yazmamasıydı. Pucca yazı yazmasıyla meşhur olan birisi. O blogunu boşuna açmadı yani. Filmde Pucca karakteri akşamları herkes uyuduktan sonra bilgisayarının başına geçip yazı yazabilirdi. Blogunu görseydik daha fazla artı oy alabilirdi biz izleyicilerden. Büşra Pekin ve Murat Boz olmasa filmin bu kadar ses getireceğini düşünmüyorum. Çünkü zayıf bir kadro oluşturulmuş bana göre.

Görüntü teknikleri, oyuncuların kıyafetleri, mekanlar gayet iyiydi bana göre. Ben olsam filmde Pucca ismi yerine Selen ya da Pınar adını kullanırdım. Filmde kişilerin gerçek isimlerini kullansalar daha güzel olurdu gibime geliyor. Büşra Pekin’i ekranda görmeyi seviyorum. Pozitif enerjisini ekranda çok güzel yansıtıyor. Murat Boz’un zaten karizması yeter.

Manga’nın filmle olan ilişkisini çok gereksiz buldum. Nil Karaibrahimgil’in şarkısı güzeldi. Yine de Pucca adına seviniyorum. Çünkü kendi yaşadıklarını beyazperde’de görme fırsatını yakaladı. Bir yazarın en büyük hayallerinden biri de budur aslında. Düşünsenize kitap yazıyorsunuz birden kitabınızın filmi oluyor ve yaşadıklarınızı beyazperde’de izliyorsunuz. Filmin mutlu bitmesini biraz yadırgadım açıkçası. Çünkü Pucca’nın başına nadiren mutlu şeyler geliyor o da hemen etkisini yitiriyor. Bu da filmin inandırıcılık yönünü zedeleyen etkilerden biri bence.

Filmi izlemeden önce Pucca’nın kitaplarını okumanızı tavsiye ederim. Kitapları okuduktan sonra film daha da güzelleşiyor. Ben kitapları daha çok beğeniyorum açıkçası. Kitapta hem gülüyor, hem üzülüyorsunuz. Bir bakıyorsunuz üzüntüden gözleriniz doluyor. Kafa dağıtmak amacıyla okunabilir bir seridir Pucca’nın kitapları. Keşke gerçek Pucca’da filmde yer alsaydı. Kamera önünde utanıyor falan ama çok iyi oynardı bence. Hadi İnşallah filmi romantik komedi tadını bozmadan su gibi akıp giden bir yapıya sahip. Böyle güzel bir kitap serisine imza attığı için Pucca’ya ayrıca teşekkür ediyor sevgilerimi gönderiyorum.

Hadi inşallah Filminin Fotoğrafları