Her / Aşk

1
2016

MV5BMjA1Nzk0OTM2OF5BMl5BanBnXkFtZTgwNjU2NjEwMDE@. V1  SX961 SY546 VİZYON TARİHİ: 14 Şubat 2014

TÜR: Dram, Romantik

SÜRE: 126 dk

YÖNETMEN:

SENARYO: Spike Jonze

OYUNCULAR: , Olivia Wilde, Bill Hader

ÜLKE: ABD


Yönetmenliğini ve senaristliği Spike Jonze’un yaptığı 2013 yılında en çok konuşulan filmlerden birisi oldu. Kimileri çok sevdi kimileriyse hiç sevmedi. Ben sevenlerin tarafındayım. aslında bir gerçekliğin dışavuruluş şekli bana göre. Teknoloji o kadar çok ilerleyecek ki insanlar artık sosyalleşme adına hiçbir şey yapmayarak kendilerini sanal dünyaya hapsedecekler. de bunu anlatıyor aslında. Bir adamın yalnızlığını teknoloji sayesinde tatmin etme serüvenini ve yapay zekaya sahip bir işletim sistemine aşık olmasını anlatıyor.

Theodore Twombly rolüyle karşımıza çıkan Joaquin Phoenix oldukça başarılı bir oyunculuk sergilemiş bana göre. Theodore çok yalnız ve depresif birisi. Bir şirkette mektup yazma işinde çalışıp kendi halinde yaşayan birisi. Adamın teknolojiyi kullanmasında bile ayrı bir hava vardı. Kulaklığı taktığı gibi her şeyin hakimi konumuna geliyor. Depresif müzik çal diyor mesela kulaklığa hemen çalıyor kulaklık. Mailleri kontrol et diyor mesela anında kontrol ediyor telefonu. Yani teknoloji o kadar çok gelişmiş ki artık insanın kolunu kıpırdatmasına, çabalamasına gerek kalmıyor.

MV5BMjE0MDYyMDQ3NV5BMl5BanBnXkFtZTgwMzgwNjM3MDE@. V1  SX961 SY546

Her filmi aslında bir ütopyadan oluşuyor. Geleceğin Los Angeles şehrini anlatmaya çalışmış yönetmen. Geleceğin ütopyasında teknoloji her şeyin efendisi olma konusunda ön planda olacak diyor Spike Jonze. Bence doğru bir noktaya temas ediyor çünkü teknoloji günümüz toplumunda bile sosyalleşmeyi olumsuz yönde etkiliyor bir bakıma. Artık insanlar birbirinin yüzüne bakmak yerine telefon ekranlarına bakmayı tercih ediyorlar.

Theodore, bir reklam rastlantısı sonucunda bir işletim sistemi satın alıyor. Bu işletim sistemi hem yapay zekaya sahip, hem kişiselleşebilen hem de konuşan bir sistemdir. İşletim sisteminin adını Samantha koyuyor. Samantha, Theodore’un en iyi arkadaşı oluyor bir süre sonra. Theo her şeyini, neler yaşadığını, ne düşündüğünü hiç çekinmeden ona anlatıyor. Bir süre sonra ayrılmaz bir parça oluyor ikili. Beraber gülüyorlar, beraber geziyorlar hatta beraber rahatlıyorlar.

MV5BMTYxMTEwODk5OV5BMl5BanBnXkFtZTgwMDkwNjM3MDE@. V1  SX961 SY546

Sadece teknolojiyle haşır neşir olan bir tek Theodore değil maalesef. Birçok insan hatta komşuları Amy ve Charles teknolojiyi deli gibi kullanıyor. Komşusu Charles’ın bile işletim sistemi var. Filmde değişmeyen tek şeyin komşuluk ilişkileri olması ne kadar tuhaf. Demek ki değişmeyen şeyler de varmış. İşin ilginç tarafı Amy ve Theodore birbiriyle çok iyi anlaşıyor. Birbirlerine karşı çok dürüst davranıyorlar.

Geleceğin ütopyasında yalnızlık ve teknoloji var mesajı verilmeye çalışmış filmde. Teknolojinin güzelliği, işlevselliği bende hayranlık uyandırdı açıkçası. Ben de öyle bir ütopyada yaşamak isterdim. Filmi izlerken o ütopyaya özendim biraz. Çünkü yaşanılan yer inanılmaz güzel ve temiz. İnsanlar son derece düzgün. Ama gelin görün ki insanlarla olan iletişim yok denilecek kadar az.

MV5BNjE3ODc3NTk0N15BMl5BanBnXkFtZTgwNzkwNjM3MDE@. V1  SX961 SY546

Theodore ve Samantha’nın birlikteliği, birbirleriyle konuşmaları nedense hoşuma gitti. Theodore’un aşkını çok saf ve gerçekçi buldum. Samantha’yı seslendiren Scarlett Johansson büyük bir başarı göstermiş bence. Sesi çok güven veriyordu. İnsan bir ses nasıl aşık olur? Bu sorunun en güzel cevabını bu film veriyor bence.

Her filminin sonu beni çok etkiledi. Hiç bu kadar etkileneceğimi tahmin etmiyordum doğrusu. Bunda Theodore’un etkisi çok büyük. Adam ne sevmiş arkadaş ya. Valla ben böyle bir kara sevda görmedim. Her filmi başta Oscar olmak üzere birçok film festivalinde ödül almaya hak kazanmış. Filmin gişe hasılatı 47 milyon dolar. İyi bir hasılat elde etmiş bence. Yenilikçi ve özgün bir senaryo sayesinde epey beğenildiğini düşünüyorum. Durağan film izlemeyi sevmeyenler bu filmi izlerken sıkılabilir. Ben izlerken sıkılmadım çünkü bu tarz filmleri seviyorum. Film aslında çok güzel mesajlar veriyor eğer dikkatli izlerseniz.

MV5BMjAwNTA4NjExNV5BMl5BanBnXkFtZTgwNjcwNjM3MDE@. V1  SX961 SY546

Aynı zamanda müzikleri de çok güzel filmin. Soundtrack albümünü alıp müzik arşivinize ekleyebilirsiniz. Her haliyle güzel bir film bana göre. Üstelik oyuncular da çok iyi. Spike Jonze, ortaya çıkardığı bu filmle aslında gelecekte olası bir ilişki modelini de yansıtmamış değil çünkü insanlar giderek yalnızlaşıyor ve bu durum hiç iyi değil. Aşkın insanı nasıl değiştirdiğine tanık olmak istiyorsanız bu filmi izleyebilirsiniz.

Her / Aşk filminden fotoğraflar