Kaldırım Serçesi / La Mome

0
2279

La Mome posterVİZYON TARİHİ: 3 Ağustos 2007

TÜR: Biyografi, Dram, Müzik

SÜRE: 140 dk

YÖNETMEN:

SENARYO: Isabelle SobelmanOlivier Dahan

OYUNCULAR: , Emmanuelle Seigner, Sylvie Testud, Pascal Greggory

ÜLKE: Fransa | İngiltere | Çek Cumhuriyeti


Fransa’nın sanat kokan o eşsiz havasını solumaya ne dersiniz? Bir film düşünün ki sizi yaşadığınız yerden soyutlayıp Fransız sokaklarında dolaştırıyor. Bir film düşünün ki izlerken sürekli huzur dolu oluyorsunuz. İşte o film hangisi mi? O film .

Kaldırım Serçesi, Fransız ses sanatçısı Edith Piaf‘ın hayatını konu alan enfes bir film. Ben koyu bir Edith Piaf hayranıyım. Şarkılarının güzelliğine diyecek güzel söz bulamıyorum. Her bir şarkısı ayrı güzel.

Başrollerinde güzeller güzeli Fransız aktris Marion Cotillard, Sylvie Testud, Gérard Depardieu’nun oynadığı, büyüleyici bir Edith Piaf biyografisi olan Kaldırım Serçesi filmini büyük bir keyifle izledim.

Marion Cotillard bu filmdeki performansı sayesinde Oscar, Altın Küre ve BAFTA ödüllerini kazandı. Edith Piaf çok zorluk çekerek usta bir sanatçı olmuş. Hayatında o kadar olumsuzluklar olmasına rağmen ayakta kalıp bir şeyleri başarması gerçekten takdire şayan bir durum bence. 140 dakikalık film süresi boyunca bir an olsun sıkıldığımı hatırlamıyorum.

filmlavieenrosemarioncotillard 3a42ef1a69eec4acc2b1eb100366a843 h

Ben normalde biyografi filmi pek izlemem. İzlerken sıkılacağımı düşünürüm çünkü zaman zaman. Edith Piaf’ın biyografisini anlatan bu filmi izlediğimde düşüncelerim tamamen değişti. Sanat odaklı bir film insanı mutlu edebiliyormuş meğer.

Edith, küçük yaşta ağır bir göz hastalığı geçiriyor, genelevde yaşıyor. İzlerken ”Acaba başına ne gelecek” diye düşünmeden edemedim. Sirkte çalışan babası sayesinde birçok yer keşfediyor. Şarkı söylemeyi her şeyden çok sevmeye başlıyor ve bu onun için bir tutku haline dönüşüyor.

Sokaklarda en yakın arkadaşı Momone ile birlikte şarkı söyleyerek para kazanmaya çalışıyor Edith. Sokaklarda para kazanması nedense içimi acıttı izlerken. Seneler sonra sanatçı olduğunda acaba o günleri gülümseyerek hatırlamış mıdır merak ediyorum. Yine sokakta gelen geçene şarkı söylerken bir kabare işleten Leplee tarafından keşfediliyorlar. Adam Edith Piaf’ın sesine aşık oluyor adeta.

bddefinitionlavieenrose n1080 1024x576

Bu arada Kaldırım Serçesi, Edith Piaf’ın lakabı olarak bilinir. Sokaklarda şarkı söylediği günleri unutmamak için bu ismi seçmiş olabilir. İnsanın kendi geçmişine sahip çıkması ne kudretli bir onurmuş. Filmde sık sık flashback kullanılarak geçmişle geleceğin arasındaki o bağlantı sağlanmaya çalışılmış. Bunlar filmin sürükleyiciliğini arttıran bir başka güzel sebep bence.

Edith Piaf kendini sahnede sesiyle ispat ettikten sonra şöhretin kapıları ona açılıyor. Şöhretin kapıları açılıyor açılmasına ama kendi benliğindeki sorunları bir türlü görmezden gelemiyor. Mesela sahneye çıkmadan önce korkuyor. Korkuyla karışık bir çekingenliğe kapılarak sahneye çıkmak istemiyor. Bu her sahne akşamında tekrarlanıyor. İçsel bir sıkıntı çektiği bariz belli. Belki de şöhret olmanın getirdiği ağır sorumlulukların altında ezildiği için bu kadar üzgündür.

4604587 l3

Kaldırım Serçesi filminde en çok hoşuma giden şey oyunculuklardı. Kıyafetler, kullanılan müzikler, makyaj o kadar özenle seçildiği için 4 tane BAFTA ödülü kazanmıştır. Edith Piaf’ın kocaman bir yüreği var. Hem sevgiyle hem de acıyla beslenen bir yürek. Zaman zaman acısını kelimelere döküp karşısındakini kırabiliyor. Açıksözlü olması onun daha kolay sivrilmesine sebep oldu.

Tabii birde aşk var. Edith Piaf’ın aşka olan tutkusu görülmeye değer bence. La Vie En Rose şarkısı patladıktan sonra dünya onu daha yakından tanımaya başlıyor. Piaf, kendini kabul ettirmekte zaman zaman zorlanıyor. Çünkü doğru düzgün şarkı okuyamadığını söylüyor eğitmeni. O ise içinden geldiği gibi şarkı söylediğini söylüyor.

Benim en çok etkilendiğim sahne gazeteciyle sahilde yaptığı röportaj sahnesiydi. Ve tabii son sahnede ‘Non, je ne regrette rien’ şarkısını söylemesi ve daha sonra bu şarkısını duyması, filmin etkileyiciliğini daha da arttırdı bence.  Son sahneyi izlerken resmen yüreğim sızladı. Hele hasta yatağında geçmişini hatırladığı sahne tam ağlamalık sahneydi.

Kaldırım Serçesi filmi izleyicilere muhteşem bir müzik ziyafeti sunuyor. Sanat filmi sevenler için ideal bir film bence. Özellikle müziğe karşı yoğun ilginiz varsa, Edith Piaf’ı yakından tanımak istiyorsanız bu film bence tam size göre. İzlemediyseniz eğer ne yapıp edip bu filmi izleyin derim. İzlediyseniz tekrar izleyin. Yeter ki izleyin. Çünkü Edith Piaf hatırlanmayı ve sevilmeyi hak eden muazzam bir sanatçı.

Keyifli Seyirler.

Kaldırım Serçesi / La Mome Filminin Fotoğrafları