Kill Bill: Volume 2

0
2553

Kill Bill Volume 2 posterVİZYON TARİHİ: 23 Nisan 2004

TÜR: Aksiyon, Gerilim, Suç, Dram

SÜRE: 137 dk

YÖNETMEN:

SENARYO: , Quentin Tarantino

OYUNCULAR: Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Lucy Liu, Michael Madsen,

ÜLKE: ABD


Kill Bill maratonumuz kaldığı yerden devam ediyor değerli okuyucular. Quentin Tarantino dönemin en yetenekli yönetmenlerinden birisi bence. Bu yeteneğini Kill Bill serisinin ikinci filminde de ortaya koydu. İlk filmden bir yıl sonra izleyici karşısına çıkan yine izleyicisinden tam not alarak intikam hızıyla aynen devam etti yoluna.

Filmimiz yine siyah beyaz olarak başlıyor. Birinci filmde olduğu gibi yine gelin yerde yaralı halde yatarken Bill’in sözlerini dinliyor. Bill onu kafasından vurduktan sonra asıl ikinci bölüm başlıyor. Üstü açık bir araba yaşadığı olayları özetler nitelikte cümleler söylüyor gelin. İntikam türküsünü yine diline dolamış bir şekilde yoluna devam ediyor.

kill bill vol 21

Siyah beyaz görüntüler daha önce de dediğim gibi geçmişi temsil etmektedir. Yönetmen bizi olayın başlangıç noktasına götürüp olayların nasıl ortaya çıktığını göstermeye çalışıyor. Bir kilisede Uma Thurman ve müstakbel eşinin mutlu bir aile tablosu çizmesiyle başlıyor bu sahne. Aile olmaya bir adım kala gerekli provaları yapıyorlar o sırada. Gelinin sadece arkadaşları olduğu için damat tarafı biraz işkilleniyor durumdan. Damadın annesi durmadan soru sorarak gelini çileden çıkarıyor.

Sıkıntıdan patlama noktasına gelen gelin hava almak için dışarı çıkar. Dışarı çıkarken tam o sırada, kaçtığı patronu Bill’i flüt çalarken görür ve şaşkınlığını ondan gizleyemez. Bill kendi intikamının planını uygulamaya çalışıyor yavaş yavaş. Masum bir tavır takınıp damatla tanışıyor. Bill, Uma Thurman’ın ondan kaçmasını hala hazmedememiş bir şekilde kilise sırasına oturuyor.

Ve suikast takımı silahlarıyla birlikte kiliseye girip herkesi tarıyor.  Bill’in önderliğini yaptığı bu suikast takımında kimler yok ki? Tek gözü kalmış canavar Elle, Kılıç ustası O-ren İshii, Ayıoğlu ayı Budd ve Vernita. Her birine ayrı ayrı gıcık oldum filmde. Hele Budd tam öldürmelik bir karakterdi bence.

kill bill vol 2 2

Bu gudubet ekip herkesi öldürdükten sonra gelini ortasına alıp bir güzel pataklıyorlar. Gelinimiz Uma Thurman Türk filmindeki Hülya Koçyiğit edasıyla bir oraya bir buraya savruluyor ve çok fena dayak yiyor. İzlerken hem üzüldüm hem de sinirlendim duruma. Benim de intikam alasım geldi onlardan valla. Hamile bir kadına hiç mi acımaları yok bunların ya.

O-ren İshii’den intikamını büyük bir keyifle alan gelin, rotasını Ayı Budd’a çeviriyor. Tabii Bill ağamız bu durumu hemen Budd’a bildiriyor. ”Bak kadın O-ren İshii’yi öldürmüş, seni de öldürmek için yollara düşmüş haberin olsun” diyerek onu bir güzel uyarıyor. Budd’un o sırada ”O kadın intikam almayı hak ediyor. Biz de ölmeyi” diye söylediği söz çok hoşuma gitti.

Budd akşam eve geldiğinde, Uma Thurman’ın evin yakınlarında olduğunu fark eder ve haince bir plan kurup onun pusuya düşmesini bekler. Uma Thurman kapıyı açıp ona saldıracak iken bir anda vurulmanın verdiği şokla yere yığılıyor.

Budd tek gözü kalmış canavar Elle’yi arayıp gelini yakaladığını ve Hattari Hanzo kılıcının olduğunu söylüyor. O kılıç bir hazine değerinde olduğu için Elle bir bavul parayla yollara düşüyor. Gelinin acı çekerek ölmesini istiyor bir yandan. Şerefsiz Budd kazdığı mezarın içine atıyor gelini. Benim filmde en çok etkilendiğim sahne mezar sahnesidir. Klostrofobim olduğu için korka korka izledim o sahneyi. Epey etkileyici bir sahneydi bana göre.

Uma Thurman mezardayken aklına hocası Pai Mei ve onun öğrettikleri şeyler geliyor. Ah Pai Mei! Ne büyük adamsın sen ya. Bu adamın çok karizmatik bir havası vardı. Pai Mei kim diye soracak olursanız Uma Thurman’a Kung fu öğreten bir hocadır kendisi. Bill, gelini besleme gibi Pai Mei’ye bırakıp gider. Gelin bir başına kalarak Pai Mei’nin öğrencisi olur.

kill bill vol 2 3

Pai Mei ve Gelin arasındaki dövüş sahnelerine bayıldım. Pai Mei kendinden çok emin bir şekilde dövüştü. Usta diye buna derim ben. Biraz ters bir insan ama çok iyi bir eğitmendi bence. Filmin en güzel sahnelerinden biri de ikisi arasındaki dövüş sahnesiydi bence. Adam beyazlardan nefret ediyor. Bütün hıncını bu kızdan alıyor anlayacağınız.

Pai Mei’nin verdiği eğitimi en iyi şekilde değerlendiren gelinimiz Uma Thurman artık daha güçlü, kendinden daha emindir. Mezar çivirlerini kazıldığı sahnede resmen ben de diri diri mezara gömülüyormuşum gibi hissettim. Tüylerim diken diken olmuştu valla. Pai Mei’nin yumruk tekniğini uygulayarak tabutu kırıp mezardan kurtuluyor. Toz toprak içinde caddede yürüyüp cafe’de çalışan elemandan su istemesi çok komikti bence. Adamın şaşkınlığını ve gelinin toz serpe serpe caddede yürümesini komik buldum.

Gelin dağı taşı delerek o ayıoğlu ayı Budd’un yanına yarım kalmış işini bitirmek için gidiyor. Bu sırada Elle, kılıcı almak için Budd için hain bir plan kurmuştur. Budd bavuldaki paraları incelerken birden en zehirli yılandan birisi onu ısırır. Budd yerde kıvrana kıvrana ölürken Elle sadece ona bakıp küçük defterinden notlar okur pişkin pişkin.

Elle planının başarıyla sonuçlanmasını verdiği rahatlıkla tam kapıyı açıp çıkacakken, bizim gelin Mortal Kombattaki Liu Kang gibi tekmeyle giriyor içeri. Elle şaşkınlıktan ne yapacağını şaşırıyor. Kızlar arasında çekişmeli bir dövüş başlıyor. Eşyalar havada uçuşuyor. Karavan karavanlıktan çıkıyor. Gelin bütün intikam duygusuyla Elle’e saldırıyor bir güzel. Aralarındaki çatışmanın dozu hiç eksilmeden devam ediyor. Gelin, Budd’un odasından Hattari Hanzo kılıcı buluyor. Elle ona Pai Mei’yi hakkında korkunç gerçeği söylüyor. O anda söylediği ”Bitch, you don’t have a future” diyen Uma Thurman’a bayıldım ya. Bu sözün ardından saldırıya geçiyor ve Elle’in hayatı oracıkta mahvoluyor.

kill bill vol 2 5

Karavandan kılıcıyla birlikte çıkıp Bill’i bulma çabalarına devam ediyor gelinimiz. Bir otel odasında bulunan Bill’in keyfi ise oldukça yerinde. Gelin yıllardır görmediği kızıyla karşılaşıyor ve duygusal bir şok yaşıyor. Kızıyla yaşadığı duygu dolu dakikalar çok anlamlıydı. Bill ile hesaplaşmak biraz zor olsa da istediğini başarıyor gelinimiz. Pai Mei’nin öğrettiği kalp vuruş tekniği ile Bill’i alt ediliyor.

Filmde çok fazla ayak sahnesi vardı. Bu Tarantino tam bir ayak bağımlısı galiba. Kamerasının sürekli ayaklarda olması benim filme olan ilgimi biraz dağıttı açıkçası. Tarantino abimiz her filminde mutlaka oyuncuların ayaklarını gösteriyor nedense. Fetişi var sanırım ben pek anlam veremedim bu duruma. Bide çok fazla gereksiz replik vardı. Bu gereksiz replik olayı Pulp Fiction filminde de vardı. Benim gibi böyle düşünen var mıdır bilmiyorum ama ben bu durumu çok saçma buluyorum. Yani bu filmi çok severim ama bazı sahnelerini izlerken içim şişti. Bill ve Gelin arasında çok fazla gereksiz replik vardı bana göre. Lafı dolandırdıkça dolandırıyorlar.

Birinci filmin daha heyecanlı bir yapısı vardı bence. Yine de doğallığını kaybetmemiş ve kalitesinden ödün vermemiş Tarantino. Müzikler yine on numara. Film bittikten sonra iyi ki bu kadın intikamını almış. O lanet ekip ölmeyi hak ediyordu zaten. Hele o Bill’in ölüm sahnesini izlerken içimin yağları eridi.

Filmin sonu güzel bittiği için daha çok sevdim. Ben birinci filmi daha sürükleyici buldum. Keşke bu filmde de animeler olsaydı, filme renk katarlardı. Ha bide gelinin adı sürekli biipleniyordu film boyunca. Filmin sonlarına doğru asıl ismini kullanmaya başladı oyuncular. Bu benim dikkatimi çeken unsurlardan biriydi. Çekim teknikleri, müzikler, oyunculuk, senaryo, görsellik açısından son derece doyurucu bir film olduğunu düşünüyorum. 3. film çıkacak mı bilmiyoruz Tarantino bir şey demiyor bu konu hakkında. Böylece bir seriyi tamamlamış olduk. İki filmi birleştirdiğimizde ortaya hikayenin tamamı çıkıyor. İntikam temasını en iyi işleyen yönetmen ödülü diye bir ödül olsaydı, o ödülü kuşkusuz Tarantino kazanırdı.

Kill Bill: Volume 2 Filminin Fotoğrafları