Masumiyet

1
3781

masumiyet posterVİZYON TARİHİ: 24 Ekim 1997

TÜR: Dram

SÜRE: 88 dk

YÖNETMEN:

SENARYO: Zeki Demirkubuz

OYUNCULAR: Güven Kiraç, ,

ÜLKE: Türkiye


Türk Tarihi’nin önemli filmlerinden birisi de filmidir. Bu filmi üniversitemin kütüphanesinde gördüğümde çok heyecanlanmıştım. Zeki Demirkubuz‘un filmleri hakkında pek fazla bir şey bilmiyordum o zamanlar.  Zeki Demirkubuz‘u bu film sayesinde tanıdım diyebilirim. Muazzam bir film çekmiş.

Filmi büyük bir keyifle izledim. Haluk Bilginer, Derya Alabora ve ‘ın oyunculuğuna bayıldım. Her şeyden önce hikaye çok sağlam bir şekilde oluşturulmuş. Film, Yusuf’un (Güven Kıraç) hapishane müdürüyle konuşmasıyla başlıyor. Yönetmenin bir türlü kapanmayan kapı metaforu ilk olarak burada karşımıza çıkıyor. Zeki Demirkubuz pek çok filminde bu kapı metaforunu kullanmış.

Kendinden eminsiz bir şekilde hapishane müdürünün sorduğu soruları cevaplayan Bekir oldukça saf aynı zamanda ne yapacağını bilmez bir şekilde kapanmayan kapıya bakıyor. On yıllık mahkumiyeti biten Yusuf tahliye zamanı gelince, kalan ömrünü cezaevinde geçirmek istese de dışarı çıkmak zorunda kalır. Elinde yıllardır görmediği, müebbet mahkumu bir ardadaşının verdiği adres ile bir namus davası yüzünden aşığını öldürüp, kendisini sakat bıraktığı ablasını görmek için İzmir’e gelir. Ablası ve eniştesinin evinde gördüklerinden kaçıp, ucuz bir otele yerleşir. Uğur( Derya Alabora) ve Bekir( Haluk Bilginer) yıllardır birbiriyle yaşayan iki arkadaştır. Uğur’un sevgilisi hapishanededir ve Uğur sevgilisi nereye gitse o da peşinden gidiyor.

masumiyet1

Film devam ettikçe karakterlerin hikayeleri daha da anlamlı bir hal alıyor. Bekir’in tiradı Uğur ile arasında geçenleri özetler nitelikteydi. Uğur ve Bekir’i kaldığı pansiyon sayesinde tanıyor Yusuf. Uğur güçlü bir hayat kadını, Bekir ise ona saplantılı bir adam. Uğur’un gönlünde Zagor var. Uğur’un hapishanede yatan Zagor’a karşı sadakati hiç bitmiyor. Masumiyet filminde Derya Alabora ve Haluk Bilginer arasındaki kavga hiç bitmiyor. Bazen kavgaları durgunlaşıyor sonra en şiddetli haliyle tekrar ortaya çıkıyor. Annesinin yanında kalan Çilem ise sağır ve dilsiz olarak hayatını sürdürmeye çalışıyor. Çilem’in sahnelerini izlerken zaman zaman üzülmüştüm.

Benim filmde en çok beğendiğim sahne -hatta ezbere bildiğim- Yusuf ile Uğur’un tartıştığı sahneydi. Daha doğrusu Uğur’un Yusuf’a hayat dersi verdiği sahneydi. Ben bu sahneyi izlerken bir an olsun gözümü kırpmadım. Derya Alabora’nın oyunculuğunu hakikaten çok beğendim. Bu kadar cesur aynı zamanda şahane bir oyunculuk çıkarması saygı duyulacak türden bir şey. Bu arada filmde sık sık küfre rastlayabilirsiniz izlerken yadırgamayın. Zeki Demirkubuz filmlerinde çok küfür kullanır.

Derya Alabora‘nın o sert tavrı, Güven Kıraç‘ın çaresizliği çok iyi anlatılmış bence filmde. Filmin görüntü kalitesi pek beklediğim gibi değildi ama ona rağmen çok iyi bir iş çıkarmış Zeki Demirkubuz. Masumiyet filmi, çekildiği yılda 34. Altın Portakal ’nde 4 ödül almış. Birçok film festivalinde de ödül almaya devam etmiş.

90168c5da12c25b3f61b2c442b028ce8

Peki bu film neden bu kadar çok sevildi? Çünkü Masumiyet filminin kendine has bir samimi yapısı var. Oyunculuklar çok iyiydi. Dönemin yapısına göre kaliteli bir iş çıkarmış Demirkubuz. Aynı zamanda hikayenin gerçekçi oluşu filmin beğenisi arttırıyor diyebilirim. Sözlerimi filmin en sevdiğim replikleriyle bitiriyorum. Son zamanlarda kaliteli bir Türk filmi arıyorsanız eğer Masumiyet filmi tam size göre. Keyifli seyirler.

Masumiyet Replikleri

Yusuf: Sevdim abla. Ne kötülük var bunda?

Uğur: Ne sevmesi ulan, ne sevmesi? Bırak bu film ağızlarını pezevenk.

Yusuf: Böyle konuşma abla ne yapayım, suç mu?

Uğur: Suç tabi ulan suç, ne sanıyordun? Bekir niye kıydı lan canına, ha? 20 senedir bok kokulu otel odalarında, adını bile bilmediğim şehirlerin siktirici yollarında ne arıyorum lan ben? Karılarını bile düzemeyen ibnelerin altında ne işim var lan benim? Parmak kadar çocuk neyin çilesini çekiyor lan?

Yusuf: Artık olmasın işte.

Uğur: Ne olmasın lan. Neyine güveniyorsun lan sen? Orada artık adamları düzüyorlar haberin var mı? Üç kuruş için hepsi sıraya geçmiş veren verene. Orospu sadece ben mi sandın lan!

Yusuf: Sen biraz da kendi kendine yapıyorsun

Uğur: Siktir şuradan be. Ceza derler oğlum buna ceza.. Hakim kime kalem kırar düşündün mü hiç? Kimi falakaya yıkarlar? Kimi orospu yapıp, kimi aç öldürürler? Kim gözünü kırpmadan beynine sıkar kurşunu? Koyun gibi kesilmeyi bekleyen şerefsizler mi? Beş paralık düzenleri için hayatlarını peşkeş çeken pezevenkler mi? Söyle lan kim? 20 yıl oldu. Gidilecek yer kalmadı, söylenecek söz de. İstersen gittiği yere kadar gider istemezsen yarın çek git. Bir şey de söyleme.

https://www.youtube.com/watch?v=OnnKBT5tHX0

Masumiyet Filminin Fotoğrafları