Modern Zamanlar / Modern Times

1
2069

Modern Times posterVİZYON TARİHİ: 6 Şubat 1936

TÜR: Komedi, Dram, Romantik

SÜRE: 87 dk

YÖNETMEN:

SENARYO: Charles Chaplin

OYUNCULAR: Charles Chaplin, , Henry Bergman

ÜLKE: ABD


Yeni yıla şahane bir başlangıç yapmak adına bugün Modern Zamanlar filminden bahsetmek istiyorum sizlere. Öncelikle Charlie Chaplin’e hayran olduğumu belirmek isterim. Bu adam sanatçı unvanını kesinlikle hak eden birisi. Şimdiye kadar izlediğim her filmini büyük bir keyifle izledim. Bir an olsun sıkıldığımı hatırlamıyorum filmlerini izlerken.

Efendim film 1929’da yaşanan ekonomik krizin atmosferinde halkın neler yaşadığını anlatıyor. Halkın yaşadığı sıkıntıları, geçinme telaşını, iş bulamamanın getirdiği çaresizliğini, ifade özgürlüğünün kısıtlanmasını çok iyi bir şekilde yansıtmış filmine.

Charlie Chaplin, dönemini filmlerinde en iyi yansıtan sanatçı bence. Ekonomik kriz hakkında hiçbir bilginiz olmasa bile filmde yaşananlar az çok kafanızda yer ediniyor. Çok gerçekçi bir şekilde yansıtmış halkın yaşadığı zorlukları Chaplin. Açıkçası günümüz Holywood filmlerinden daha güzel bir film. Ben bu filmdeki o samimi tadı şimdiki filmlerde alamıyorum. Sanırım bu filmin doğallığından kaynaklanıyor.

Modern Times

Charlie Chaplin’in filmlerini hiç izlememiş birisi ilk başta bu filmi izlerken sıkılabilir. Çünkü o ihtişamlı Holywood filmlerine alışkın olduğu için bu kadar güzel film onu şaşırtabilir. Modern Zamanlar filmi sessiz bir filmdir. Oyuncular mimikleriyle anlaşıyor daha çok. Zaten filmi güzel yapan da bu bence: filmdeki mimikler.

Filmde, Charlie Chaplin bir fabrikada çalışan işçiyi canlandırıyor. Bir fabrikada sıkı bir mesaiyle çalışan Charlie Chaplin’in, bu tempoya ayak uyduramaması, beraberinde türlü yanlış anlaşılmalarla akıl sağlının yerinde olmadığına karar verilip hastaneye yatırılması gibi trajedileri yansıtıyor film. Hastaneden çıkan Chaplin, bu kez amaçsızca elinde salladığı kırmızı bayrak yüzünden komünist zannedilerek hapse atılıyor. Patronların ne kadar paraya düşkün olduğunun altına çiziyor fabrikada yaşadıklarıyla. Yemek yeme makinesinde maruz kaldığı zorluğa çok güldüm. Patronlar işçilerin daha az zamanda yemek yemesi için bir yemek yeme makinesi icat ediyorlar. Bunu denemek için Charlie Chaplin’i koltuğa oturtuyorlar. Bir süre sonra makine beklenmeyen bir şekilde çalışınca ortaya komik bir sahne çıkıyor.

Bu adamın filmini seyrederken hiç olmadığım kadar mutlu oluyorum. Ben istiyorum ki siz de izlerken keyiflenin, gülümseyin. Çünkü ben bu filmi izlerken hep gülümsemiştim. Çoğu sahnesi çok komikti.

Charlie Chaplin Modern Zamanlar filminde var olan siyasi sistemin de eleştirisini yapıyor filminde. O dönemdeki sistemin ne kadar baskıcı, zorba aynı zamanda tutucu bir sistem olduklarını anlatmaya çalışıyor filmde. Düşünce özgürlüğüne bile karşı çıkıyorlardı. Çünkü kendilerinin dışında farklı düşünenlerden korkuyorlar. En ufak bir isyanda anında hapse atıyorlar insanları filmde. Bunlardan biri de Chaplin. Gerçi o yanlışlıkla hapse giriyor ama bu sistemin ne kadar sinir bozucu olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

vlcsnap 2011 10 03 02h48m12s113 large 1024x563

Halkın yaşadığı açlık sorununa da çok güzel bir biçimde değiniyor. Dağılan bir ailenin yaşadığı zorluğu anlamaya çalışmış ve çok iyi bir şekilde yapmış. Gamin rolündeki Paulette Goddard’ın oyunculuğuna hayran kaldım. Oyunculuğu güzelliğiyle birlikte çok iyi bir ikili olmuş. Filmde Charlie Chaplin’in ne kadar iyi kalpli, saf ve aynı zamanda yardımsever olduğu anladım. Adam kötülük nedir bilmiyor ya. İnsanların kendi  yarattığı makinelere bağımlı olma durumunun ne kadar içler acısı olduğunu anlatmaya çalışmış bu filminde Chaplin.

Modern Zamanlar filminde adamın başına gelmeyen kalmıyor. Hapse düşüyor, hırsızların peşinden koşuyor, garsonluk yapıyor hatta şarkı söylüyor. İlk defa Charlie Chaplin’in sesini duydum, inanılmaz bir şeydi benim için. Filmdeki komik sahneler bana göre çok orijinaldi. Filmi izlerken hem gülüyor, hem üzülüyor hem de insanların yaşadıkları sıkıntıları fark edip düşünüyorsunuz. Gamin ile yaşadığı sevgi dolu ilişki de çok dokunaklıydı. Aşkın ne kadar kudretli aynı zamanda değerli olduğunu hatırlattı bana. Bir de çiftin sürekli ev bulma isteği bana özel mülkiyet edinmenin ne kadar zor bir şey olduğunu hatırlattı.

Son zamanlarda içinde bulunduğunuz durumdan sıkıldıysanız, sürekli aynı tarzdaki filmlerden kaçmak istiyorsanız, yeni bir film arayışındaysanız ve gülmeye ihtiyacınız varsa bu film kesinlikle size göre.

Şimdiden keyifli seyirler.

/ Modern Zamanlar Filminin Fotoğrafları