Mommy

0
1274

Mommy posterVİZYON TARİHİ: 20 Şubat 2015

TÜR: Dram

SÜRE: 139 dk

YÖNETMEN:

SENARYO: Xavier Dolan

OYUNCULAR: , Patrick Huard, Alexandre Goyette

ÜLKE: Kanada


filmini geçen sene büyük bir koşuşturmaca sonucu izlemiştim. Geçen sene Filmekimi‘nde gösterilen filmlerden birisiydi. Birçok izleyici gibi ben de merak ediyordum filmi. İlk başta filme bilet bulamamıştım. Ne ara biletleri yuttu bu enteller anlamadım ama yoğun ilgi üzerine ek seans koymuşlardı. Bunu öğrenince büyük bir gayretle gidip biletimi almıştım.

O gün o bileti almanın verdiği mutluluğu hala hissedebiliyorum iliklerimde. Vizyona girmeden önce Atlas sinemasında kocaman ekranda en sevdiğim yönetmenin filmini izlemek benim için dünyalara bedeldi açıkçası.

2014 ’nde juri özel ödülü alan Mommy filmi bir anne-oğul ilişkisini anlatıyor. Xavier Dolan, ilk filmi olan Annemi Öldürdüm’deki gibi anne-oğul ilişkisine yoğunlaşmış bu sefer. Üstelik anne rolünü yine Anne Dorval oynuyor. Kadının oyunculuğuna bayılmamak elde değil. Filmin şiirsel başlangıcı bile ne kadar kaliteli olduğunu işaret ediyor.

Anne Dorval, Diane Despres rolünde dul bir anneyi canlandırıyor. Filmin deli çocuğu Steve’i ise Antoine-Olivier Pilon canlandırıyor. İkisinin arasında kaliteli bir uyum vardı. Filmin genelinde bu uyum neredeyse hiç bozulmadı diyebilirim. Dianne, 3 yıl önce kocasını kaybetmiş 48 yaşındaki bir dul kadındır. Hayattaki tek varlığı hiperaktivite ve dikkat eksikliği hastası oğlu Steve’dir. Steve, tedavi görmek için bir süre rehabilitasyon merkezinde kalıyor fakat davranış bozukluğu bir türlü düzelmiyor.

mummy

1:1  oranlı dar bir görüntü ile aktarılan film zaman zaman izleyiciyi sıkabiliyor. Çünkü geniş formatlı görüntü aktarılmıyor fazla. Bazı izleyiciler geniş ekranda film izlemeye alışık olduğu için bu durum onlara tuhaf gelebilir. Bir süre sonra alışılıyor bu duruma. Geniş formatlı görüntüler de zaman zaman kullanılıyor. Bu genişleme yöntemi filmdeki rahatlığın, mutluluğun bir diğer ifadesidir. Steve’in dar görüntüyü elleriyle açması çok yerinde bir hareketti.

Steve ve Dia arasında kah gerilim yaşanıyor kah hüzün. O kadar çok duygu geçişi yaşanıyor ki ne hissedeceğimi şaşırmıştım izlerken. Steve’in annesini taksi şoförüne karşı koruması bana göre çok dokunaklıydı. Annesine tek kötü söz bile söyletmiyor. Ağlamasına dayanamıyor teselli ediyor hep.

Steve’in sağı solu pek belli olmuyor. Davranışları konusunda problem yaşıyor hala. Bir bakıyorsun kaykay sürerek mutluluk pozları veriyor. Bir bakıyorsun annesine öfkelenip sinir krizi geçiriyor. Ruhsal davranışlarının dozunu ayarlayamıyor yani. İyi bir oyunculuk sergilemiş. Ben bu kadar başarılı olacağını beklemiyordum.

Dolan ne yapsa izliyorum çünkü kaliteli bir yönetmen, bir oyuncu olarak görüyorum onu. Dolayısıyla Xavier Dolan’ın yaptığı her işte yanında olmayı tercih ediyorum. Anne – Oğul kendi aralarında geçinip giderken olaya karşı komşu Kyla dahil oluyor. Kyla kekeme bir lise öğretmeni. Konuşma zorluğu çektiği için öğretmenliği bırakmak zorunda kalmış.

mommy

Kyla rolünü canlandıran Suzanne Clément’in oyunculuğuna diyecek söz bulamıyorum. Ya bu kadın ne yapıp edip farkını ortaya koyuyor. Laurence Anyways filminden sonra aşık olmuştum bu kadına. Steve ile yaşadığı bir problemi öyle güzel çözüyor ki izlerken ağzım açık kaldı. Çocuğa öyle bir kızdı ki çocuk şaşkınlıktan ne yapacağını şaşırdı. Kyla çoğunlukla uyumlu ve sessiz birisi. Steve hiperaktif ve asi. Dia ise oturaklı ve diri bir ruha sahip. Kadın hacıyatmaz gibi ya. Ne kadar acı olayla karşı karşıya kalsa hep ayakta kalmasını biliyor. Yıkılmayı kendine yakıştıramıyor olsa gerek. Azimli bir anne tablosu çiziyor bence. Takdir edilesi bir özellik. Kyla ve Dia’nın kahkahalarına şahit olmak güzeldi. Meğer biriyle karşılıklı gülmek ne kadar güzelmiş.

Mommy filminin bir diğer özelliği ise filmde kullanılan müzikler. Sahneleri o kadar iyi şarkılarla donatmış ki Dolan, dinlerken mest oluyor insan. Ben filmi izledikten bir süre sonra Andrea Bocelli dinlemiştim sık sık.

Andrea Bocelli demişken, Steve’in karoke barda söylediği Andrea Bocelli şarkısı ne kadar güzeldi öyle. Hele o bar ne kadar renkliydi. Bir sürü renk bir aradaydı. Kullanılan renklerin güzelliğine hayran kaldım.

Duygular ön planda bu filmde. Karakterler duygusal değişimler geçiriyor zaman zaman. Steve, annesini başka adamlarla paylaşamıyor. Karşısındaki yabancı adamı potansiyel suçlu ilan ediyor ve annesini uzaklaştırmaya çalışıyor ondan. Freud’un anne- oğul ilişkisi hakkında söyledikleri aklıma geldi birden.

Tabii uzaklaştırmaya çalışırken doğru yöntemlere başvurmuyor. Aşırı özgüveni sayesinde adama demediğini bırakmıyor. Dia ise iki arada bir arada derede kalıyor. Dia, oğlu için çabalıyor film boyunca. Anneliğin kutsal görevini yerine getiriyor yani: Evladı için ne gerekiyorsa onu yapmak, onun iyiliği için çaba göstermek.

Dia, arabada kırmızı ışıkta beklerken kurduğu o hayale dalıp gitmesi nedense içime dokundu. O kadar güzel şeyler hayal edip oğlunun bu geleceği yaşayamamasına üzülüyordu büyük ihtimalle. Çok etkileyici bir sahneydi bence.

O otopark sahnesinde Kyla’nın yaşadığı o içsel sıkıntının aynısını yaşadım. Bir annenin oğlundan bu şekilde ayrılışına üzüldüm. Çok çaresiz bir hissediyor insan kendini Dia’nın yerine koyunca. Ve o son, ne kadar güzel bir sondur öyle. Lana Del Rey’in şarkısı cuk diye oturmuş son sahneye. Xavier Dolan’ın ne kadar zeki olduğunu daha iyi anladım. Adam parçaları birleştirmeyi çok iyi biliyor. Oyuncuların kıyafetlerine varana kadar özenle çalışmış Xavier Dolan. İşine kadar aşık olduğunun en açık örneği bence. İyi ki böyle bir filme imza atmış. Sayesinde muazzam bir film izlemiş olduk.

Kaliteli bir film arayışındaysanız bu filmi mutlaka izleyin. Son zamanlarda izlediğim en güzel filmlerdendi. salonundan çıktıktan sonra mutluydum. Benim için önemli olan da buydu zaten. Bir film bittikten sonra bende iz bırakıyorsa o film bana göre güzeldir. Mommy filmi buna en güzel örnek. Uzun zamandır izlemeyi düşündüğünüz filmleri bir kenara bırakın ve Mommy filmini izleyin. İnanın izlediğinize pişman olmayacaksınız.

Mommy Filminin Fotoğrafları