Mucize posterVİZYON TARİHİ: 1 Ocak 2015

TÜR: Dram

SÜRE: 136 dk

YÖNETMEN:

SENARYO: Mahsun Kırmızıgül

OYUNCULAR: Talat Bulut, Mert Turak, Mahsun Kırmızıgül, ,

ÜLKE: Türkiye


Yine bir Mahsun Kırmızıgül filmi yine bir ajitasyon ile karşımızda. Nedense bu duruma hiç şaşırmadım. Mucize filmi ilk çıktığı haftalarda binlerce insan koşa koşa bu filmi izlemeye gitti.Film bittikten sonra salondan gözü yaşlı çıkıyordu çoğu insan. Acaba bazıları kendilerini ağlamaya mı şartlandırıyor diye düşünmeden edemiyorum. Kırmızıgül’ün her filminde mutlaka bir ajitasyon yer alıyor.

Şimdi eğri oturup doğru konuşmak gerekirse filmin görüntü teknikleri, çekim kalitesi çok kaliteliydi. Paraya kıyıp güzel kameralardan almış anlaşılan. Bence belgesel çekseymiş muazzam bir işe imza atmış olurdu. Mahsun Kırmızıgül’ün filmde ”O sorundan da bahsedeyim, şu sorunu da dile getireyim, şu mesajı da vereyim” derken film anlam kargaşasına dönüşüyor. İzleyici Anadolu’nun fakirliğine mi üzülsün, engelli vatandaşa mı üzülsün, kız çocuklarının görücü usulü evlendirilmesine mi üzülsün? Hangisine üzüleceğini şaşırıyor haliyle.

Bir filmin mesaj kaygısı olmalı elbette ancak birden fazla mesaj katınca işin içinden çıkılmıyor. Vermek istediği mesajlar yerli yerindeydi aslında. Köylülerin devlet tarafından kendi kaderine terk edilme durumu iyi bir şekilde yansıtılmış.

MV5BMTU5NDk2NDIwNl5BMl5BanBnXkFtZTgwNjgwNDQyNDE@. V1  SX961 SY608

Film, İzmir’de yaşayan bir öğretmenin Anadolu’nun ücra bir köşesine sürgüne gidişini anlatıyor. 1960’lı yılların koşulları iyi bir şekilde yansıtılmış. Darbe döneminde Anadolu’da yaşayan insanların yaşam koşullarını öğreniyorsunuz izlerken. İzmir’deki o toplum yapısını seyretmek hoşuma gitti.

filminde şivelerin çeşitliliği ülkemizin mozaik yapısını da gözler önüne seriyor aslında. Bu bence olumlu bir özellik ve iyi yansıtıldığını düşünüyorum. Bu sefer Mahsun Kırmızıgül ön planda olmamayı tercih etmemiş, iyi yapmış bence. Meral Çetinkaya’yı görmek beni çok sevindirdi. Oyunculuğuna diyecek kötü söz bulamıyorum, şahane bir sanatçı bence.

Öğretmen( Talat Bulut) zar zor köye ulaşıyor fakat ilk başta onu hoş karşılamıyorlar. Öğretmeni tanıdıkça ona olan bağlılığı artıyor köylünün. Zaten öğretmen de başlangıçta kabullenemiyor her şeyi. Okulu olmayan bir köye öğretmen olarak atanmak ona da garip geliyor haliyle.

Erkeklerin evlenme sevdası yine karşımıza çıkıyor. Şekilci bir zihniyet yapısı çok baskındı. ”Gözleri mavi olsun, dişleri inci gibi olsun” diyerek kadını bir şekle sokmaya çalışıyor köylü bekar erkekler. Burada kimse ‘‘Kalbi temiz olsun, sevmeyi bilsin” demiyor. Bence bu daha önemli bir özellik. Kadının kısmen metalaştırılmasını pek benimseyemedim filmde.

Bide o gerdek gecelerinde kuşların kafalarının koparılmasına çok içerledim. Masum bir canlının yaşamını bu şekilde elinden alınması kesinlikle doğru gelmiyor bana. Sırf karısına daha güçlü görüneceğim diye bir erkeğin kuş kafasını koparması kadar saçma bir şey görmedim ben. Her ne kadar gerçek olmasa da kesinlikle yersiz ve saçma bir sahneydi. Hayvan haklarını benim gibi savunanlar bu sahneden rahatsız olmuşlardır eminim.

Mucize filminin süresi gereksiz yere uzundu. Filmi izlerken zaman zaman sıkıldığımı hissettim. Darbe dönemindeki eğitim anlayışı hakikaten kötüymüş. Küçük çocukların cahilliğe mahkum edilmesi kadar korkunç bir şey yok. Engelli birey olan Aziz’in hikayesi bu aslında ama filmde geri planda kalmış.

MV5BODgxNjc1MTk2Nl5BMl5BanBnXkFtZTgwNzcwNDQyNDE@. V1  SX961 SY608

İki insanın birbirini gönülden sevmesini mucize olarak ifade etmiş Kırmızıgül. Engelli bireyi canlandıran Mert Turak olağanüstü bir oyunculuk sergilemiş bence. Filmi asıl ayakta tutan unsurlardan biriydi bence. Çünkü Aziz’i merak ediyor seyirci. ”Acaba ne yapacak, acaba nasıl bir yol bulacak?” diye sormadan edemiyor izlerken.

Ağlama sahneleri yüzünden içim kıyıldı yemin ediyorum. Seyirciyi ağlatmaktan başka bir yöntem bilmiyorlar. Seyirci bence filme girmeden önce ”Kesin yine ağlatacak bir film yapmıştır” diyor ve kendini ağlamaya şartlandırıyor. Mucize filminin sonu oldu bittiye getirilmiş. O 7 sene içinde neler yaşandığını, Aziz’in başına neler geldiğin altı boş kalıyor. O boşluğu dolduramamış yönetmen.

Gerçek bir hikayeden alınmış olması filmin etkileyiciliğini arttırıyor fakat kurguyu tam düzene sokamamış bence. Ben filmde gülünecek fazla malzeme bulamadım açıkçası. Erdem Yener’in birkaç sahnesi komikti sadece. Onun dışında dram ağırlık bir filmdi. Hele son sahneleri bildiğin seyirciyi ağlatmaya yöneltmiş. Birden fazla hikayenin anlatılması bütünlüğü bozmuş bence. Dağdaki teröristin hikayesi çok sönük kalmıştı mesela. Bunu Güneşi Gördüm filminde de yapmıştı. Bu bakımdan kendini tekrarladığını düşünüyorum Kırmızıgül’ün.

Oyunculuklar ve görüntü kalitesi çok başarılıydı bana göre. Aziz ve karısının arasındaki ilişki iyi bir şekilde yansıtılmış. Bence Mahsun Kırmızıgül seyirciyi ağlatmaya çalışmak yerine seyirciyi düşündüren filmler çekmeli. Reha Erdem, Nuri Bilge Ceylan veya Zeki Demirkubuz’u örnek almalı diye düşünüyorum. Türk sinemasına yeni bir lezzet kattığı bariz belli ancak yeterli değil. Daha iyisini yapabilir bence yeter ki ‘ağlatmalıyım’ fikrinden uzaklaşsın. Gerçek hikaye yerine daha özgün bir hikayenin peşinden koşmasını tavsiye ederim. Çünkü özgün bir hikaye her zaman daha ilgi çekici oluyor seyirci açısında. Yenilik anlamında artı bir değer katıyor çünkü ona. Mucizelerin ne zaman nerede karşımıza çıkacağı hiç belli olmuyormuş. İki insanın birbirini gerçekten sevmesi mucizelerin en güzeliymiş meğer.

Film neden izlenmeli? 

1960’lı yılların zorlu toplum koşullarının insan üzerindeki etkisini anlamak adına izlenmeli. Engelli bir bireyin hayatının ne kadar zor olduğunu anlamak adına izlenmeli. Anadolu insanını daha yakından tanımak adına izlenmeli diye düşünüyorum.

Mucize Filminin Fotoğrafları