Şarkı Söyleyen Kadınlar

0
1617

Şarkı Söyleyen Kadınlar posterVİZYON TARİHİ: 21 Şubat 2014

TÜR: Dram

SÜRE: 128 dk

YÖNETMEN:

SENARYO: Reha Erdem

OYUNCULAR: , ,

ÜLKE: Türkiye | Almanya | Fransa


33. İstanbul Film Festivali kapsamında birçok film izleyicisiyle buluştu. Bunlardan biri de Şarkı Söyleyen Kadınlar filmiydi.

Film Binnur Kaya’nın karanlık, ıssız bir ormanın içinden gelişiyle başlıyor. Boynuna bağladığı el feneriyle kendine yol gösteriyor bir yandan. Büyükada’da büyük bir fırtına vardır ve sert rüzgar ağaçları devirmektedir. Adada deprem tehlikesi var ve her geçen gün insanlar adayı boşaltıyor. Filmi izlerken bu kadar şiddetli rüzgarı hissetmeyi arzuladım açıkçası çünkü ağaçların o sert rüzgarla savrulması hoşuma gitti.

Esma karakteriyle karşımıza çıkan Binnur Kaya kardeşiyle birlikte yaşayan hizmetçidir. Filmde iki farklı hikaye anlatılıyor. Hizmetçisi olduğu ailenin hikayesi ve Mesut’un oğlunun hikayesi. Mesut, ailenin reisi ve adanın önemli şahsiyetlerinden biridir. Oğlu Adem ile arasında problem var yıllardır.

Sarki Soyleyen Kadinlar 620x250

Adem İstanbul’da hostes karısıyla yaşıyor. Karısıyla arasında iletişim problemi var. Aralarında kopmaya hazır bir ip vardı sanki. İlişkilerin çok çabuk bozulabileceğinin altını çiziyordu belki de Reha Erdem bu karı kocanın hikayesini anlatırken. Adem hasta olduğunu fark ediyor ve babasından yardım istiyor. Babasının sert tutumu karşısında ne yapacağını bilemiyor. Karısını bir düşman olarak görüyor. Öyle ki uçuştan dönen karısına silah doğrulatarak ona ne kadar düşman olduğunu sergiliyor.

Karısı ilişkisinden zerre mutlu değil. Bu yüzden olabildiğince evden uzaklaşmak için uçuşlara gidiyor. Kafasını o şekilde dağıtıyor kendince. Adem ise karısını aldatıyor gizli gizli ama karısı bu durumun çoktan farkına varmış. Aldatıldığını bile kabulleniyor ve tepkisini susarak dile getiriyor. Adada ise her şey daha farklıdır. Esma sürekli inşallah kelimesini kullanarak Allaha olan bağlılığını dile getiriyor. Esma’nın Allahla olan diyalogunu çok sevdim. ”Allahım yanlışım nerede?” diyerek durmadan doğru yolu bulmaya çalışıyor. Çok sevdim ben Esma karakterini. Adada sürekli atlar hastalanıp ölüyor bir yandan da elektrik ve su kaynakları tükeniyordu. Esma karakteri çok saf, iyi niyetli ve kendisiyle barışık birisi. Mesut ise sınırlarını bilen, köpeğini seven birisi.

Daha sonra geçmişinden kaçan Meryem’i karanlık ormanın karanlık bir köşesinde görüyor bizim Esma. Bu arada Esma herkese geyik gördüğünü ve güzelliğini etrafındaki insanlara anlatmaya çalışıyor ama kimseler ona inanmıyordu. Meryem kocasından kaçıp hiç bilmediği bir yere gelip kendi ayaklarının üzerinde durmaya çalışıyor. Esma ona evini açıp yatağını veriyor ve zamanla abla kardeş oluyorlar. Burada ”Kadın kadının halinden anlar” ifadesi anlatılmaya çalışılıyor sanki.

Adanın yaşlı doktoru Meryem’den hoşlanıyor ama Meryem bunun farkında değil henüz. Karısından fayda görmeyen Adem eşyalarını toplayıp karısının bileziklerini çalıp adaya gelir. Bu arada ada yavaş yavaş kimsesizliğe doğru bir yol alıyor. Ada yetkilileri durmadan anons yaparak bir avuç kalan ada sakinlerini uyarmaya çalışıyor. Atlar ölmeye başlıyor ve ölümlere çare bulamıyorlar.

Hostes rolüyle karşımıza çıkan Aylin Aslım oyunculuğuyla pek göz doldurmuyor açıkçası. İskelede sigara içişi çok karizmatikti. Kendi şarkısının karanlıkta söylemesinden etkilendim. Hayat geri gelir şarkısını söylüyordu. Kısa zamanda Esma ile arkadaş oluyorlar ve arkadaşlığıyla adaya renk katıyor. Sigara isteyip sonra peşine takılan erkeği reddetme sahnesi çok komikti. Burada Reha Erdem aslında erkeklerin her şeye çok çabuk tav olacağını dile getirmek istiyor. Erkeklerin dünyasının ne kadar güvensiz ve kötülüklerle dolu olduğunu işaret ediyor.

Ada iskelesinin girişinde oğlunun fotoğrafını boynuna asıp ağlayan kadın benim çok dikkatimi çekti filmde. Burada annelik ve devlet ilişkini irdelemiş Reha Erdem. Çaresiz, acılı anne feryatlarıyla oğlunun bulunamayışına üzülüyor. Üzüntüsünü herkes duysun yardım etsin istiyor. Burada kadın ”Devlet oğlumu bulamayacak kadar yetersiz” mesajı feryatlarıyla ada sakinlerine aktarmaya çalışıyordu sanki. Kadının yüzündeki o mutsuz ifade her şeyi anlatıyor aslında.

Meryem’i yanına yardımcı olarak alan yaşlı doktor, bir süre sonra ona göz koyuyor ve onunla evlenmek istediğini söylüyor. Babası yaşında adam nasıl olur da böyle şeyler söyler aklım almıyor valla. Kız zaten başka bir adamdan kaçmış bir de seninle mi evlenecek ya! Zor durumda olduğu için mecburen kabul etmek zorunda kaldı. Evlendikten sonra ise adam ile kızın arasında görünmez bir duvar örülüyor. Adam ne yaparsa yapsın kendini kıza sevdiremiyor. Boş zamanlarında Meryem Esma’nın yanına gidiyor ve birlikte kırlarda şarkı söyleyip keyifleniyor. Filmdeki diyalogları bana yetersiz gibi geldi. Sönük bir karakter olarak kalmış sanki. Daha iyi canlandırılabilirdi bu karakter.

1377603322 1024x429

Filmin belki de iki tane çarpıcı sahne vardı. Birincisi Esma’nın Ademi hayata geri döndürüşü ikincisi ise Adem’in Esmaya tecavüz girişiminde bulunması. Esma’nın çaresizliği o kadar güzel ifade edilmiş ki izlerken üzülüyorsunuz. Türkiye’de çoğu kadının bu durumu yaşamak zorunda kalması ne kadar acı bir şey. Esma’nın ”Yapma abi n’olur beni Allah yarattı” sözüyle çaresizliği bariz belli oluyor zaten. Bu sözlerden sonra Adem ”Peki beni kim yarattı?” diyerek isyan ediyor ağlayarak.

Adem kanser olduğu için babasının yanına gelip ondan maddi yardım etmek istiyor. Ancak beklediğini bulamıyor. Babasının köpeği nedense onu hiç sevmiyor ve ne zaman onu görse havlıyor. Esma’nın Adem’i kucağında taşırken Adem’in ”Gökyüzü gibi şu çocukluk hiçbir yere gitmiyor” dizesini söylemesini beğendim. Ademin ölmekte olan hasta at için ”Çektiğin acılara kör kaldım” deme sahnesi çok güzeldi..

Binnur Kaya oyunculuğuyla her zamanki gibi farkını ortaya koymuş bence. Kardeşinin bu kadar sessiz olmasını hiç sevmedim. İnsan bir iki kelime bir şey söyler ya. Mesela Adem Esma’nın kardeşinin okuduğu kitabı almak istiyor ama kardeşi bunu görüp engel oluyor. Ne tokat atıyor, ne küfür ediyor ne başka bir şey yapıyor. Sadece masaya oturup düşünüyor. Sanat filmlerinin bu yönünü hiç sevmiyorum açıkçası. Zeki Demirkubuz filmi olsaydı adam anında küfür etmişti mesela.

Genel anlamda iyi bir filmdi diyebilirim. Hayat var filmini izlemiştim daha önce ama pek beğenmemiştim. Bu filmi daha iyi üstelik metaforları çok iyi kullanmış. Sahnelerin uzunluğunu biraz kısa yapsa çok iyi olur. Filmdeki İnşallah, okunan kara kaplı kitap, kadınlar, atlar, bir annenin ağıdı kullanılan metaforlardır.

Peki izlenmeli mi? Görüntü kaliteli açısından beğenimi kazandı. Özellikle manzaraların güzelliğini çok iyi ifade etmiş Reha Erdem. Bu durum Hayat var filminde de vardı. Görsel açıdan doyurucu bir film. Diyalog açısından eh işte bence. Sanat filmi olduğu için pek fazla diyalog kullanmıyorlar nedense. Kullanılan müzikleri de beğendim. Filmde kadınlar ne yaşarsa yaşasın sonunda hep acıyla karşılaşır ifadesi kullanılmaya çalışılmış. Bu sayede yakınlık kurdular zaten kadınlar. Acı çekmiş insan acı çeken insanın halinden anlar misali. Filmin sonuna doğru insanın sevme duygusunun ne kadar değişken olduğunu göreceksiniz izlerseniz.

Ha bu arada Halit Ergenç’in film aralarında söylediği cümleler çok ama çok güzeldi. İyi ki böyle bir şey yapmışlar. Hikayenin güzelliğine güzellik katmış. Esma karakterini tanıdığım için çok mutlu oldum. Film 33. kapsamında En İyi Kurgu Film dalında Altın Lale ödülünü almıştır.

Şarkı Söyleyen Kadınlar Filminin Fotoğrafları