Se7en / Yedi

1
3023

Se7en posterVİZYON TARİHİ: 16 Şubat 1996

TÜR: Polisiye, Gerilim, Gizem, Suç

SÜRE: 88 dk

YÖNETMEN:

SENARYO: Andrew Kevin Walker

OYUNCULAR: , , Kevin Spacey

ÜLKE: ABD


Morgan Freeman ve Brad Pitt‘in başrollerinde oynadığı filmi çıktığı dönemde birçok sinemasever tarafından beğeniyle karşılandı. Film, Hristiyanlık dininde 7 ölümcül günahı işleyenleri kendi vahşi yöntemleriyle öldüren bir seri katili ve peşine düşen iki dedektifi anlatıyor.

Filmde aksiyon ve heyecan temposu hiç düşmüyor. Hristiyan dininde 7 ölümcül günah; Gurur, Açgözlülük, Kıskançlık, Oburluk, Öfke, Kibir ve Şehvettir. Seri katil kendini, bu günahlardan herhangi birini işleyenleri öldürmeye programlanmış bir robot gibiydi adeta.

Her cinayetin işleniş biçimi ve cinayeti çözme aşaması birbirinden farklı olunca filme olan bağlılığınız daha da artıyor. ”Acaba katil kim? Acaba sonunda neler olacak?” diye diye bir bakıyorsunuz film bitmiş.

still of morgan freeman in se7en 1995 large picture

Cinayet masasının dedektifleri David Mills (Brad Pitt) ve Lt. William Somerset (Morgan Freeman) art arda işlenen bu cinayetlerinin gizemini çözmek ve katili bulmak için kolları sıvıyor. Başlangıçta William Somerset, David Mills’e alışamamıştı ancak zamanla bir ekip haline geldiler.

Dedektif William Somerset bu cinayetleri çözmek için Dante’nin İlahi Komedya kitabına başvurması filmin çıkış noktasını oluşturuyordu. Kütüphanenin ambiyansı çok hoşuma gitti. İnsanın orada saatlerce oturup kitap okuyası geliyor.

Gerek kurgusu, gerek senaryosu gerekse oyunculuğuyla son derece başarılı bir filmdir. Filmin başından itibaren psikolojik gerilim havası hissediliyor. Filmdeki günahlar aslında günlük hayatta sıkça karşımıza çıkan şeyler. Yönetmen aslında bunlara çok uzakta olmadığımızı, her gün karşılaştığımız şeylerin olduğunu ve görmezden geldiğimizi işaret etmeye çalışıyor.

tumblr mat4ktcZ0J1re4uqoo1 1280 1024x576

Se7en filminde yönetmen David Fincher, filmin polisiye boyutunu dini temellere dayandırarak sağlam bir yapı oluşturmuş bence. Film boyunca sürekli bir yağmur yağma hali ve şehirde grilik hakim. Bu durum metropollerin giderek çürüyüşünü ve kasvetli yönünü de ortaya çıkarıyor. Katil teslim olduktan sonra yağmurun durması yağmurun arındırıcı olduğunun bir işaretiydi.

Seri katili fark edip yakalamaya çalışan David Wills’in katille olan  sahnesi filmde etkilendiğim sahnelerden birisi. O sahnedeki aksiyon ve gerilimin şiddeti hiç düşmüyor. Katilin kendinden emin bir şekilde gözünü kırpmadan insanları öldürmesi, yönetmenin insanın doğasını eleştirdiğinin bir kanıtı bence.

İki dedektif de birbirinden tamamen zıt bir karaktere sahip. David Mills daha atılgan bir karaktere sahipken Lt. William Somerset daha uysal bir karaktere sahipti. Katili bulma çabaları filmi sürekli diken üstünde izlenmesini sağlıyor. Herkesten şüphelenir hale geliyorsunuz bir süre sonra. Polisiye filminin bu yönünü çok seviyorum. İnsanın sorgulama ve şüphe özelliklerini açığa çıkarıyor çünkü.

Seven 030Pyxurz 1024x641

Brad Pitt’in katile”What’s in the box?” diye soru sorması ve filmde geçen ”Artık insanların dikkatini çekmek için omuzlarına dokunmak yeterli değil; onların omuzlarına bir balyozla vurmanız gerekiyor.” replik filmin hafızalara kazınan sahnelerinden birisiydi bence.

Yönetmen filmin sonunda ters köşe yaparak izleyicileri şaşırtıyor. Ben açıkçası öyle son hiç beklemiyordum. O kutudan hiç öyle bir şeyin çıkmasını beklemiyordum. Kaliteli bir film çekmiş bence Fincher abimiz ama filmin finali çok düşük olmuş sanki. Ben daha güzel bir final bekliyordum açıkçası. Katil John Doe’un (Kevin Spacey) ölmeden önce arabadayken söyledikleri sözler çok anlamlıydı. Se7en filmi, bu türde çekilen diğer filmlere kaynaklık etmiştir. Örneğin Testere serisi, bu filmden yola çıkarak çekilmiş. Kaliteli bir polisiye filmi izlemek istiyorsanız Se7en filmi tam size göre.

Se7en/ Yedi Filminin Fotoğrafları