Shi gan / Zaman

0
2123

Shi gan posterVİZYON TARİHİ: 5 Ocak 2007

TÜR: Dram, Romantik, Suç

SÜRE: 97 dk

YÖNETMEN: Ki-duk Kim

SENARYO: Ki-duk Kim

OYUNCULAR: , Ji-Yeon Park, Jun-yeong Jang

ÜLKE: Güney Kore | Japonya


Kim Ki-duk‘un filmleri birçok insan tarafından anlaşılmasa da kendi içerisinde çok kaliteli mesajlar barındırıyor bence. Güney Kore sinemasında önemli bir yere sahip olan , Shi gan Zaman filminde estetik olgusunu irdeliyor. Hayatında anlam veremediği şeyleri çektiği filmlerle eleştirmeyi tercih ettiğini söylüyor kendisi. Ben Boş Ev ve Bire Bir filmleriyle kendisini tanıdım. Çok geç bir tanışma oldu tabii ama bundan pişmanlık duymuyorum.

Her yönetmenin kendine has bir dünyası vardır. Ben de yavaş yavaş bu yönetmenlerin dünyalarını keşfetmeyi seviyorum. Keşfetmeye sürecini ağırdan almayı seviyorum. Böylece izlediğim filmler daha kıymetli oluyor. Birdenbire adamın bütün filmlerini izlemiyorum elbette. Bazı filmleri izlemek için belli bir zaman geçmesi gerekiyor. Shi gan Zaman filmi de tıpkı bu tür filmlerden biri.

time 1

Film iki sevgilinin bir cafede buluşmasıyla birlikte başlıyor. Cafede buluşmadan önce Seh-hee bir kadınla çarpışıyor. Çarptığı kadının elinde bir çerçeve vardır. Seh-hee büyük kabahat işlediğini anlayıp kadından özür diliyor ve çerçeveyi yaptıracağını söyleyerek yanından ayrılıyor. Karşısındaki kadın ise Seh-hee’nin söylediklerini duymamazlığa gelerek yoluna devam ediyor.

Cafede Ji-woo kahvesini yudumlayarak sevgilisinin gelmesini bekliyor. Ji-woo bir yandan kahvesini yudumlarken bir yandan da garson kızla bakışıyor. Cafeye girdikten sonra bu durumu fark eden Seh-hee garson kıza büyük bir öfkeye daha kibar olmasını söylüyor ve garsonu aşağılıyor.

İki sevgili arasında görünmez bir sahiplik duygusu vardı filmde. Bu sahiplenme durumu kendini kıskançlığa dönüştürerek olaylara farklı bir boyut kazandırdı. Kadın- erkek İlişkilerinin belki de en kötü taraflarından biri olan kıskançlığı eleştirmeye çalıştırmış yönetmen. Gereksiz kıskançlığın ilişkileri nasıl zedelediğini vurgulamak istemiş.

111111

Yataktayken Ji-woo’nun performansının düşük olmasını garson kıza bağlayan Seh-hee garip bir teklifte bulunur. ”Hadi ben oymuşum gibi seviş benimle” diyerek sevgilisini baştan çıkarır. Bu sözler karşısında adam şaşkınlığını gizleyemez. Sevgilisinin giderek garipleştiğini ve bu davranışının anlamsız olduğunu söyler.

Bu Korelilerin isimleri de ne kadar zor yazıyor arkadaş. Valla Kore’de yaşasam bir ismi yazana kadar akşam olurdu herhalde. Ne diyordum? Ha Ji-woo, sevgilinin bu sözlerine karşılık verdi. Onu garson kız sanarak sevişti ve bundan büyük keyif aldı. Seh-hee bu durumdan çok rahatsız oldu. ”Artık beni sevmiyor musun? Yüzüm eskidiği için mi böyle davranıyorsun?” diyerek suçu yine Ji-woo’da buldu.

Kabak yine adamın başına patladı anlayacağınız. Yatak sahnesinde kadının kafasını çarşafa sokup kendini boğuyormuş hissi vermesi, ilişkisinden sıkıldığının göstergesi bir bakıma. Yaşadığı hayattan, kendisinden, ilişkisinden ne kadar kopuk olduğunun da bir göstergesiydi bence.

Seh-hee bir karar verip sevgilisine haber vermeden ortadan kaybolur. Tek başına yaşadığı dairesinde sevgilisiyle çektiği fotoğrafları yere serip üzerine basa basa geçer. Fotoğraflar orada geçmişi temsil etmektedir. Bu sahnede anlatılmak istenen şey geçmişin üzerinden çok kolay geçilebileceği ifadesiydi bence.

Time03 1024x682

Kendi apartmanında seçtiği dergilerden güzel vücut parçaları seçerek bir kolaj oluşturur. Oluşturduğu bu kolajı estetik doktoruna gösterir. Doktor, kıza estetik ameliyat görüntüsü göstererek onu ameliyattan vazgeçirmeye çalışır. Fakat kız o kadar inatçı ki ameliyattan vazgeçmiyor. Ameliyat masasında kendisine narkoz verilmeden önce aynaya son kez bakması, benliğini son kez hatırlama isteğinden kaynaklanıyor.

Yüzü değiştiğinde kendi benliğinin de değişeceğinden korktuğu için aynaya bakıyor. Ayna metaforu orada bir geçmişi, kadının benliğine geri dönme isteğini ifade ediyor.

Seh-hee’nin gidişinden sonra Ji-woo kendini büyük bir boşlukta bulur. Arkadaşlarıyla alem yaparak sevgilisini unutmaya çalışır ancak yapamaz. Sevgilisi, Ji-woo’yu gizli gizli takip etmektedir. Ji-woo, bir kadınla birlikte otel odasındayken odanın penceresini kırarak varlığını hissettirmeye çalışır.

Aylarca sevgilisinden haber bekleyen Ji-woo artık Seh-hee’den iyice ümidini keser. Her zaman gittiği cafede yeni bir garson kızın olduğunu görür ve onunla arkadaşlık kurmaya başlar. Arkadaşlıkları daha sonra ilişki haline dönüşür.

Filmde en çok sevdiğim yer, sahildeki heykellerin bulunduğu yerdi. Oradaki heykellerden en çok denizin içindeki yukarıya doğru çıkan el heykelini sevdim. Bana çok estetik geldi o heykelin yapısı. Kim Ki-duk mekansal anlamda da çok iyi bir seçim yapmış bence.

Mekanların güzelliği filme olan ilginizi de arttırabilir. Görsel açıdan doyurucu bir film olduğunu düşünüyorum. Shi gan Zaman filmi için söylenen şeylerden birisi de en çok diyalogu olan Kim ki-duk filmiymiş. Boş ev filminden sonra bu film bana çok iyi geldi açıkçası.

12 1024x682

Garson kızla bir süre sevgili olan Ji-woo ona eski sevgilisinden bahseder. Eski sevgilini ne kadar çok özlediğini anlatır kıza. Garson kızın en sonunda kim olduğunu öğrenen Ji-woo yüzünü değiştirmeye karar verir. Garson kız bu sefer Ji-woo’yu aramaya başlar başka erkeklerde.

Bu arama sahneleri kadınların bir erkeğe ait olma hissini çağrıştırdı bana. Aitlik duygusunun ilişkilerde ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istedi ünlü yönetmen. ”Ellerim sence nasıl?” diye soru sorduğunda ”Tam elime göre.” cevabını duymak istiyor. Bu cevabı duyabilmek için birçok erkeğin elini tutuyor kız.

Heykellerin bulunduğu sahilde güneşlenen bir heykelin yanına yatan garson kız aslında sahip olmak istediği ideal sevgiliyi işaret ediyor. Heykele üzgün bir şekilde sarılan kız aslında duygusal anlamda boşlukta olduğunu ifade ediyor bence.

Güney Kore’de estetik merkezlerinin bu kadar çok olması külterel anlamda bir çöküşün de ifadesiydi. İnsanlar başkalarına özenerek kendi benliğinden utanır hale gelmişler. Kendilerini bir türlü sevemedikleri için estetik yaparak mutlu olmaya çalışıyorlar. Kim Ki-duk bu durumu Shi gan Zaman filminde ne kadar yanlış olduğunu anlatmaya çalışmış.

Filmde anlatılmak istenen şeylerden birisi de aşkın her şeye rağmen aynı kalıp kalmayacağı sorusuydu. “Kişiler kendileri estetik yaptırarak değiştirse bile birbirlerine duydukları aşk hala aynı kalır mı?” sorusunu izleyicilere sormak istemiş Kim Ki-duk.

Estetiğin aşkın kimyasına uymadığını anlatmaya çalışmış bence yönetmen. İki kişi birbirini gerçekten seviyorsa, estetik olgusunun hiçbir önemi yoktur. Asıl sevginin benliğimizde var olduğunu ve onu değiştirmeye çalışmanın gereksiz olduğunu ifade edilmeye çalışılmış filmde.

Shi gan Zaman’ın sonu hiç beklemediğiniz şekilde bitiyor. Ben filmin sonunu iki üç kere izleyerek olayları kafamda oturtmaya çalıştım. Karışık bir sonla bitiyor bence. Film bittikten sonra ”Nasıl yaa” diyerek şaşkınlığımı gizleyemedim. Farklı bir film arıyorsanız, aşkın ne kadar kudretli aynı zamanda değerli olduğunu keşfetmek istiyorsanız bu Shi gan Zaman bence tam size göre.

  Filminin Fotoğrafları