Ters Yüz / Inside Out (2015)

0
1561

inside outVİZYON TARİHİ: 19 Haziran 2015

TÜR: 

SÜRE: 130 Dk

YÖNETMEN: , Ronaldo Del Carmen

SENARYO: Pete Docter, Michael Arndt, Ronaldo Del Carmen

SESLENDİRENLER: Aysun Topar, Gupse Özay, Engin Alkan, Murat Şen, Ercan Demirel

ÜLKE: ABD

 


Uzun zamandır animasyon izlemiyordum. İhmal ettiğim bir tür olduğunu fark ettiğim için bugün animasyon filmi izleme kararı verdim. İyi ki de bu kararı vermişim. Çünkü / filmi beklediğimden çok güzel çıktı. Nasıl da yaratıcı bir iş çıkarmış senarist ve yönetmen, izledikçe daha çok sevdim. 130 dakikanın ne ara bittiğini bile anlamadım. Zamanı unutturan türden bir animasyon bu bana göre. Animasyon deyip geçmeyin yetişkinlere de hitap eden birçok yönü var. Yetişkinlerin çocuklardan daha çok sevdiği bir film olmuş duyduğuma göre.

Açıkçası bazen animasyonları izlemeden önce tereddüde kapılıyorum. Çünkü günümüz animasyonları bolca efekti, duygusal anlamda yetersiz daha çok yüzeysel şeyler anlatan bir türe dönüştü. Bana sorarsanız animasyon türünün kendine özgü bir ruhu var. Bu ruhu iyi şekilde ele alıp ilmek ilmek filmine işleyen çok az yönetmen var. Bide bazı animasyonlar akılda da çok kalıcı oluyor nedense. Yukarı bak, Wall-e animasyonları unutulmaz türden bir film çalışmasıydı.

Ters Yüz / Inside Out aslında çok tanıdık bir şey anlatıyor bizlere. Riley adındaki küçük bir kızın kafasının içindeki o dünyayı keşfediyoruz. Beyindeki kontrol sisteminde neler yaşanıyor onu görüyoruz. Sahnenin perde arkasında neler yaşandığına tanık oluyoruz. Bu kontrol merkezinde neler olduğunu görmek nedense hoşuma gitti. Kontrol merkezinde Neşe, Öfke, Tiksinti, Korku ve Üzüntü var. Bu duygular Riley’in kontrol mekanizmasını oluşturuyor. Riley bir makine edasıyla onların söylediklerini yerine getiriyor.

inside out1

Riley’in doğumundan ergenliğine olan süreci izliyoruz. O büyürken biz de onun duygusal gelişimine tanık oluyoruz. Ben en çok Neşe duygusunu sevdim. Ne kadar canlı, ne kadar pozitif bir duyguymuş meğer. Riley’in hayatına devam etmesini sağlayan asıl şey oydu. Bu beş duygu gün içerisinde duygu topları oluşturuyorlar beyinde. Gün sonunda bu duygular kalıcı duygu hazinesine gönderiliyor. Kalıcı çekirdek anılar kişiliğin oluşumuna yardımcı oluyor.

Bu kişiliğin oluşma süreci animasyonun psikolojik yönünü de yansıtıyor. Güzel bir bağ kurulmuştu. Riley aile, spor, arkadaşlık, dürüstlük, şaklabanlık adaları oluşturarak kişiliğinin parçalarını oluşturuyor. Her duygu topunun rengi farklı bu arada. Neşe sarı, tiksinti yeşil, korku mor, üzüntü mavi, öfke kırmızı olarak belirlenmiş. Akılda kalması açısından iyi bir şey bence bu renkleri kullanmak.

Kullanılan efektler ve çizimler çok hoşuma gitti. Pixar, animasyon konusunda çok başarılı işlere imza atıyor. Yaptığı çoğu işte kalıcı olmayı başarıyor. Bu başarının sırrı bence duygulara hitap edebilmekten geçiyor. Riley’in kafasının içindeki yaşananları izlemek hoşuma gitti. Meğer insanın içi ne kadar da karışıkmış. Bir söz söylemenin, bir gülümsenin beyinde nasıl meydana geldiğini anlıyorsunuz izlerken. Bu filmin yıldızı şüphesiz Neşeydi. Ben Türkçe dublaj olarak izlediğim için seslendirmeyi çok başarılı buldum. Her bir duygunun seslendirmesi cuk oturmuştu. Üzüntüyü seslendiren Gupse Özay’ın biraz daha iyi olmasını beklerdim. Üzüntü biraz daha iyi seslendirilmeyi hak ediyordu.

ters yüz

Riley’in dışında annesinin ve babasının da kafasının içine giriyoruz izlerken. Erkek ve kadının beynindeki kontrol merkezi nasıl çalışıyor onu anlıyoruz. Bu kadar zor ve soyut bir olayı çok kolay anlatıp izleyicilere sunmak büyük başarı bence. Senarist ve yönetmen çok iyi bir iş çıkarmış. Hayal dünyası, düşünce treni, bilinçaltı, hayali kahramanlar, beyinde çalışan başka elemanlar.. Hepsi çok güzel işlenmişti. Ben hayali kahramana bayıldım mesela.

Babasının işi yüzünden ailenin cümbür cemaat San Francisco’ya taşınmasıyla işler değişiyor. Riley’in duyguları dengesiz bir hal alıyor. Kontrol merkezinde işler karışıyor. Hiç beklemediğiniz bir anda filmin yönü değişiyor, maceraya dönüşüyor. Palyaçoya, hayali arkadaş pembe file bayıldım. Filmi izlerken nasıl rüya gördüğümüzü bile anlatıyorlar ya. Çok ilginç geldi bana. Beynimizin içinde neler oluyormuş meğer. Ben filmin insan psikolojisini iyi şekilde yansıttığını düşünüyorum. Bu filmi izlerken hem güldüm, hem duygulandım, hem sevindim, hem telaşlandım. Filmdeki duyguları ben de izlerken zaman zaman yaşadım. Özellikle Riley’in filmin sonuna doğru ağladığı sahnede çok etkilendim. Ergen çocuğun Riley ile tanışmasından sonra kafasının içindeki kontrol merkezini görünce çok güldüm. İkinci filmin çıkma olasılığı çok yüksek. Büyük ihtimalle ergenlik üzerine bir film olur.

Neşe ve Üzüntünün beraber çalışması ilgimi çekti. İki zıt unsur bir arada şahane işlere imza atabiliyormuş meğer. Filmi izledikten sonra acaba benim zihnimin içinde de böyle şeyler oluyor mu diye düşündüm. Aldığı övgüleri hak eden bir film olduğunu düşünüyorum. Duygular çok iyi yansıtılmış. Özellikle tiksinti, korku ve öfke çok tatlıydı. Neşe gittiği zaman meğer bu üçü kalıyormuş. İzledikçe insan psikolojisini daha iyi anladım. Özellikle Riley’in otobüse bindikten sonra korkunun ‘‘Hiçbir şey hissetmiyor’‘ demesi, hissizliği anlamamı sağladı. Hissiz olunca kontrol mekanizmasını çalıştıramadılar. İnsan hissiz olunca kafasının içi nasıl da kapkara oluyormuş meğer. Üzüntünün o masum maviliğini sevdim, Tiksintinin havalı tavrını da öyle. Hayatınızda neşeniz bol olsun istiyorsanız üzülmek yerine bol bol sarı renkli mutluluk anılarına sahip olun.

Ters Yüz / Inside Out animasyonun muhteşem bir zeka ürünü olduğunu düşünüyorum. Her sahne en ince ayrıntısına kadar hesaplanıp öyle ortaya çıktım. Yönetmenin işini ciddiye aldığı çok belli. Bide Pixar işin içinde olunca ortaya güzel sonuçlar çıkıyor. Animasyon deyip geçmeyin, gerçekten güzel şeyler anlatıyor Inside Out. Psikolojinin yanı sıra felsefik bir yanı da var filmin. Hem görsel, hem içerik açısından oldukça doyurucu bir animasyon filmiydi İnside Out. Sevdiklerinizle birlikte keyifli bir film izlemek istiyor ancak güzel film bulamıyorsanız bu animasyonu izlemenizi tavsiye ederim. İzlediğinize pişman olmayacaksanız inanın bana.

Şimdiden keyifli seyirler!

Inside Out Fragman

Inside Out Filminin Fotoğrafları