Unutursam Fısılda

0
2448

Unutursam Fısılda posterVİZYON TARİHİ: 29 Ekim 2014

TÜR: Dram, Romantik

SÜRE: 88 dk

YÖNETMEN: Çağan Irmak

SENARYO: Çağan Irmak

OYUNCULAR: , , , ,

ÜLKE: Türkiye


Çağan Irmak’ın Türk Sinema Tarihinde önemli bir yeri var bence. Babam ve Oğlum, Karanlıktakiler,  Dedemin İnsanları gibi filmlerle yönetmenlik başarısını sürekli yukarıya taşımıştır.  Her filmini izlediğimde o filmin mutlaka beni etkisi altına alacağını düşünürüm. Bu filminde de aynı şeyi yaşadım. Filmin fragmanını izlediğimde filmde az çok neler olabileceğini tahmin etmiştim.

Çekimleri İzmir’de yapılan Unutursam Fısılda filmi 1970’lı yılları anlatıyor. İzmir’in küçük bir kasabasında Hatice’nin (Ayperi) şarkıcı olma hayaliyle İstanbul’a gelmesini ve onun başından geçenleri anlatıyor.

Filmin başlangıcını konser tadında olmuş. Filmin başlangıcında olaylar çok üstü kapalı bir şekilde anlatılmış. Ayperi’nin uzun yıllar sonra kasabaya, ablasının yanına gelmesiyle olaylar izleyicilerin gözünde daha da netleşiyor.

Hümeyra ve Işıl Yücesoy‘un oyunculuk performansına hayran kaldım. Özellikle Işıl Yücesoy’un gözlerindeki o intikam ateşini görmek beni çok etkiledi doğrusu.

maxresdefault 1024x576

Çağan Irmak bu filminde sürekli Flashback (Geriye dönüş) yaparak olayları bir bütün haline getirmeye çalışmış. Bu bütünlüğü daha çok anıların dinamiğini kullanarak oluşturmuş. Ayperi’nin duyumsadığı seslere ”Git buradan git!” demesiyle geçmişe olan yolculuğumuz başlıyor.

Unutursam Fısılda filminde Çağan Irmak, kardeşlik olgusunu, Türk aile yapısını, dönemin siyasi ideolojisini irdelemiş kendi bakış açısıyla. İki kardeşin aynı erkeğe aşık olması kardeşler arasındaki kıskançlığı ortaya çıkarmış.

Belediye başkanın oğlu Tarık karakteriyle karşımıza çıkan Mehmet Günsür oyunculuğu ile göz dolduruyor. İlk defa bir filminde fotoğrafçı olmamış. Çok şaşırdım valla. Hamam, Aşk Tesadüfleri Sever filmlerinde fotoğrafçılık rolünde oynamıştı daha çok.

Hatice rolüyle karşımıza çıkan Farah Zeynep Abdullah oyunculuğunu ne kadar geliştirdiğini ispat edercesine güzel oynamış filmde. Öyle bir geçer zaman ki dizisiyle dönem oyunculuğunun üstesinden gelen nadir oyunculardandır kendisi.

Tarık’ın kasabaya gelip iki kardeşle farklı şekilde tanışması olayları beraberinde getiriyor. Hatice ve Hanife kardeşler birbirlerini kıskançlıkla karışık bir sevgiyle seviyorlar. Hanife sağlıkçı olmayı isterken Hatice şarkıcı olmayı ister. Kardeşler arasındaki zıtlık olgusu filmde kullanılmış. Biri daha uysal iken ötekisi daha yaramaz. Bu zıtlık filmin genel havasına uyuyor diyebilirim.

886574 5

Tarık, Hatice(Ayperi)’nin sesini keşfettikten sonra onu yıldız yapmaya karar verir. Okulda bir müzik grubu kurarak onu solist yapar ve sesini herkese duyurmaya çalışır. Ailesi Hatice’nin şarkıcı olmasına karşı çıkar ve onu bu hayalinden vazgeçirmeye çalışır.

Hatice’nin filmde müdürün ”Niye İstiklal Marşını söylemiyorsun kızım?” sorusuna ”Kendimi hür hissetmiyorum öğretmenim” demesi dönemin siyasal ideolojisini yansıtıyordu bence.

Ailesinin baskısına dayanamayan Hatice tasını tarağını toplayıp evi terk eder ve onun için yeni bir hayat başlar. Yeni hayata tutunmak onun için hiç de kolay olmadı. Evin içinde plak kaydı yaparken epey zorlandı mesela.

Unkapanı’nda kendini ispat etmek için çok emek harcadı ekibiyle birlikte. Ben filmdeki o Unkapanı tablosunu inandırıcı bulmadım açıkçası. Çağan Irmak sanki İstanbul’un 1970’li yıllarını doğru aktaramamış gibi. Ben daha güzel bir İstanbul tablosu beklerdim ondan.

Hatice keşfedildikten sonra yapımcısı onun ismini Ayperi olarak değiştirir. Ekipte Erhan karakteriyle karşımıza çıkan Kerem Bürsin pek başarılı değildi bana göre. Kerem Bürsin‘in Avrupai bir havası var. Bu havayı dizilerde çok iyi kullanıyor ama bu film için yetersiz kalıyor. Başarılı bir oyuncu aslında ama bu film için uygun rol verilmediğini düşünüyorum. O saçları çok yapay duruyordu mesela. Bu durum filmdeki inandırıcılığı da zedeliyor bence.

Ekip dansçıların saç kesimleri de bana göre inandırıcılığı zayıflatıyor. Eğer dönem filmi çekilecekse her şey en ince ayrıntısına kadar hesaplanmalı diye düşünüyorum. Bu bana göre bir eksiklikti. Gözden kaçmış sanırım bu detay.

6

Hanife rolünü oynayan Gözde Çığac’ının oyunculuğunu beğendim. Öfkesini, aşık oluşunu, kardeşlik sevgisinin filmi izlerken hissettim. Işıl Yücesoy’a bu film sayesinde bir kez daha hayran kaldım. Korkuyorum Anne filminden sonra güçlü bir performans göstermiş bu filmde. Bazılarına oyunculuk nasıl yapılır diye ders vermeli bence.

Ayperi istediği başarıyı elde ettikten sonra hayat tarzını tamamen değiştiriyor. Hayat tarzını değiştirirken kendi benliğinden de uzaklaştığını hissediyorsunuz izlerken. Geride bıraktığı ailesini çoktan unutmuş plak üstüne plak çıkararak şöhretiyle nam salıyor. Filmde yaşanan acı kayıp, olayların yönünü tamamen değiştiriyor.

Unutursam Fısılda’nın sonunda en gerçek hazinenin para, şöhret değil de ailenin olduğunu anlıyorsunuz. Para ve şöhret bir anda biter ama ailenin varlığı onlar ölene kadar deva eder. En gerçek sevgiyi yüreklerinde onlar taşır. Çağan Irmak aslında dönem filmi yaparak biraz da kolaycılığa kaçıyor bence. Belki de izleyiciler ona dönem filmi yapma konusunda ısrar etmiştir.

Kenan Doğulu iyi ki bu filmin müziklerini yapmış. Ciddi anlamda çok kaliteli şarkılar yapmış. Film bittikten sonra filmin şarkıları dilinize dolanıyor. Şarkıların akılda kalması başarılı olduklarının bir başka örneği. Böyle şarkılar yaptığı için taktiri hak ediyor.

Birkaç eksiğine rağmen güzel bir film olduğunu düşünüyorum. Samimi bir dönem filmi arıyorsanız, kulağınızın pasını silmek istiyorsanız bu Unutursam Fısılda filmi tam size göre. Issız Adam’dan sonra  plak modası yeniden hortlayacak bence.

Fragman

Unutursam Fısılda Filminin Fotoğrafları