Winter Sleep posterVİZYON TARİHİ: 13 Haziran 2014

TÜR: Dram

SÜRE: 196 dk

YÖNETMEN:

SENARYO: Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan

OYUNCULAR: , , Melisa Sözen, Nejat İşer, Serhat Kılıç

ÜLKE: Türkiye | Almanya | Fransa


Nuri Bilge Ceylan’ın filmlerini izlerken bazen çekiniyorum. Çünkü herkes onun filmlerini kadar çok beğeniyor ki ister istemez filmleri izleyesi geliyor insanın. Her filminde insan psikolojisini en iyi şekilde yansıtmaya çalışıyor. Bu adamın filmlerini seviyor muyum sevmiyorum tam olarak emin değilim ama işini çok iyi yaptığından adım gibi eminim.

İşini büyük bir titizlilikle yaptığı bariz belli çünkü. Öyle ki son filmi nde Altın Palmiye Ödülü’nü aldı. Filmin süresi 3 saate yakın olmasına rağmen pek çok izleyici su içer gibi filmi izledi. Mesela Cannes 2014 Ana yarışma Jüri Başkanı Jane Campion filmin ne ara bittiğini bile fark etmemiş.

kis uykusu

Ben filmi kısa bir mola vererek izlemeyi tercih ettim. Çünkü tek oturuşta üç saatlik filmi hareketsiz bir biçimde izlemek vücut metabolizmasına aykırı bence. Filmi çok beğendiğimi söyleyebilirim açık yüreklilikle. Önceki filmi olan Bir Zamanlar Anadolu’da filmini izlerken zaman zaman sıkılmıştım. Özellikle filmin son dakikaları geçmek bilmedi benim için.

filmi aynı zamanda Cannes Film Festivali’nde FIPRESCI En İyi Film Ödülü’nü de almayı başarmış. Ödül almayı kesinlikle hak eden bir yapısı var. Her şeyden önce film insan doğasını çok iyi bir şekilde yansıtmış. Karakterlerin gerçekçi duruşu, filmin inandırıcılığını arttıran etkenler arasındaydı.

Kapadokya’da bir otel işleten Aydın, karısı Nihal ve ablası Necla arasında geçen bir hikayeyi anlatıyor. Aydın emekli bir tiyatrocudur. Oyunculuğu bıraktıktan sonra Kapadokya’ya babasından yadigar kalan butik oteli işletmek için geri döner. Aydın’ın zamanı yerel bir gazeteye köşe yazıları yazarak ve her zaman niyetlendiği ancak bir türlü başlayamadığı tiyatro tarihi kitabını yazmayı düşünerek geçer. Tüm bu süreçte hayatında iki kadın vardır. Kendisine her anlamda uzak ve soğuk davranan genç karısı Nihal ve boşandıktan sonra yanlarına taşınan kız kardeşi Necla. Kışın bastırması ve artan kar yağışı bu küçük taşrada en çok Aydın’ın sinirlerine dokunur ve onu uzaklara gitmeye teşvik eder..

kis uykusu 2

Nuri Bilge Ceylan Anadolu’yu çok iyi tanıyan birisi bence. Anadolu’nun o fakir profilini çok iyi resmetmiş filminde. Fakir imam rolüyle karşımıza çıkan Serhat Kılıç son derece başarılı bir oyunculuk sergilemiş. Vücut dilini çok iyi kullanmış mesela. Ben filmde Nejat İşler’in oyunculuğunu çok beğendim. Para yakma sahnesi filmin en vurucu sahnelerinden biriydi bence.

nuri bilge ceylan

Oyuncu seçiminde çok başarılı davranmış bence Nuri Bilge Ceylan. Haluk Bilginer, Melisa Sözen, Nejat İşler ve Demet Akbağ’ın oyunculuğuna bayıldım. Hepsi çok gerçekçi ve doğal oyunculuk sergilemiş bence. Kadın – erkek ilişkileri, bencillik, ikiyüzlülük gibi insan doğasını yansıtan durumları anlatmaya çalışmış Kış Uykusu filminde. İkiyüzlülük kavramını sorgulamış mesela. İnsanların yansıttığı ve gerçekte sahip olduğu iki benliğinin olduğunu anlıyorsunuz izlerken. Demet Akbağ varoluş sancısı çekiyordu filmde. Hayatını sorgulayarak kafasında yer alan soru işaretlerini çözmeye çalışıyordu.

Kış Uykusu filmindeki replikler son derece vurucu cümlelerden oluşuyor bence. Her bir replik özenli davranılarak yazılmış gibiydi senaryoda. Repliklerini çok beğendim. Nihal’in ve Necla’nın Aydın’a söyledikleri şeyler çok anlamlıydı. Hele Aydın – Necla arasındaki çatışma filmde çok etkiliydi. Necla’nın Aydın ile tartışırken ”Sen acı çekmemek için kendini kandırmayı tercih ediyorsun.” söylediği bu söz bana göre çok anlamlıydı.

kis uykusu 3

Filmi izlerken insan doğasını daha iyi tanıyorsunuz ister istemez. Aydın’ın sürekli ben bilirim, insanlar aptal tarzındaki tavırları, diğer insanların onun gözünde alt sınıfta olması, Nihal’in kendini ispatlama çabası, Necla’nın hayatını sorgulaması filmin bütününü oluşturan parçalarıydı.

En etkilendiğim sahne Nejat İşler‘in para yakma sahnesiydi. Küçük çocuğun arabanın camını kırması da beklenmedik bir hareketti. İnsanın intikam alma yönü anlatılmaya çalışılmış o cam kırma sahnesinde. Filmin müziği de çok hoştu. Dinlendirici, sakinleştirici bir yönü var bence. Son zamanlarda kaliteli bir Türk filmi arayışı içerisindeyseniz Kış Uykusu filmini tercih etmenizi tavsiye ederim.

Şimdiden keyifli seyirler.

/ Kış Uykusu Filminin Fotoğrafları