Nostaljik film kuşağında karşınızda en iyi 10 film

0
1750

K Bey kuşağı iftiharla sunar!

Nostalji geçmişteki mutlu bir ana duyulan özlemdir. Bizim nostaljimiz ise nostaljik sinemadır.

Hepimizin, belki de doğmadan önce çekilmiş bir filmi bile sonradan izleyip de “İşte bu!” dediğimiz olmuştur. Belki de o bizim favori filmimizdir. Çünkü nostalji daha samimidir daha içtendir daha ruhumuza yakındır. Belki de nostaljik eserlerin bir ruhu vardır. Belki de yakınlığı bu yüzden kuruyoruz. Neden olmasın?

Nostaljiye duyulan özlem hep var olmuştur ve insanoğlu yaşadıkça hep var olacaktır. İşte bizler de bu yüzden bir listesi yapalım dedik.

Ancak biraz daha farklı, yeni yorumlarıyla, çekildiği dönemden daha öncesini anlatan 10 muhteşem nostaljik film.

Not:Bazı filmler şu anda da izlendiğinde nostalji etkisi yaratmaktadır. Nostalji içinde nostalji.

10. Amarcord

9. American Grafiti

8. Chariots of Fire

7. Dazed and Confused

6. Sense and Sensibility

5. Good Bye, Lenin!

4. Russian Ark

4. Russian Ark Rus tarihinin çeşitli dönemlerinden kesitlerin yer aldığı bir müzede geçen ilginç bir zaman kesiti… Oldukça deneysel ve zor bir çalışma olan Rus Hazine Sandığı, bütün filmin tek bir seferde çekildiği tek bir kareden oluşuyor. Rus tarihinin önemli olayları, çoğu kendilerini oynayan oyuncular tarafından canlandırılıyor.Bu oldukça zor çalışmanın altından başarı ile kalkan ünlü Rus yönetmen Aleksandr Sokurov, bu sıradışı çalışması ile pek çok uluslararası festivalde ödüllendirildi.

3. Midnight In Paris

2. Inherent Vice

Ve ve ve…

Ve işte geldik şefin tavsiyesine. Şimdiye kadar izlediğim gelmiş geçmiş en iyi nostaljik film. İzleyin izlettirin efendim.

1. The Artist Artist (İng: The Artist) baş rollerinde Jean Dujardin ve Bérénice Bejo rol aldığı yönetmeninin ise Michel Hazanavicius olduğu 2011 yapımı Fransız filmidir. Hikaye 1927 ve 1932 yılları arasında Hollywood’da aktörlerin çöküşünü aktrislerin yükselişini konu almaktadır. Film Altın Küre Ödüllerinde En İyi Film, Dujardin ise En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştır. 2012 yılında (84. Akademi Ödülleri); En İyi Film, En iyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kostüm Tasarımı ve En İyi Müzik dallarında Oscar ödülü aldı.